Featured, Sport

Simona Halep s-a calificat în optimi la Roma

Simona Halep s-a calificat, miercuri, în optimile de finală ale turneului WTA de la Roma, dotat cu premii totale în valoare de 2.775.745 dolari, în urma victoriei cu 6-4, 6-4 în fața germancei Laura Siegemund.

Halep (25 ani), numărul patru mondial și cap de serie numărul șase la Foro Italico, a obținut într-o oră și 40 de minute prima sa victorie în trei dueluri cu Siegemund (29 ani, 32 WTA).

Siegemund se impusese în ambele confruntări anterioare, desfășurate la Stuttgart, cu 6-1, 6-2, anul trecut, în optimi, și cu 6-4, 7-5, anul acesta, în semifinale. Așadar, e o premieră pentru Halep victoria în fața nemțoaicei.

Halep, intrată direct în turul secund la Roma, a început rău meciul, pierzându-și serviciul în ghemul inaugural, însă apoi a recuperat și a condus cu 2-1. Siegemund a restabilit egalitatea, iar apoi a preluat inițiativa, grație unui break (3-2), dar Halep a replicat imediat și apoi a făcut 4-3, după ce în prealabil a salvat o minge de break. Românca a dominat finalul de set, câștigând un ghem la zero pe serviciul său, iar apoi încheind cu break (6-4), în 44 de minute.

Halep va juca în optimi cu rusoaica Anastasia Pavliucenkova (N. 12). Halep și-a asigurat un cec de 26.302 euro și 105 puncte pentru succesul cu Siegemund.