Simona Halep a mai făcut un pas spre locul 1 mondial

Simona Halep nu a avut probleme în turul 3 de la Wimbledon! Locul 2 mondial s-a impus în două seturi, 6-4, 7-6, în fața lui Shuai Peng, locul 37 mondial și s-a calificat în optimile de finală ale competiției.

Simona Halep poate ajunge pe primul loc în lume dacă se califică în semifinale la Wimbledon, iar Angelique Kerber nu prinde ultimul act al întrecerii.

Românca, semifinalistă în 2014 și sfertfinalistă anul trecut, a început mai ezitant meciul cu Peng și după ce fiecare jucătoare a luat câte un ghem, asiatica s-a desprins la 3-1, însă imediat Halep a revenit și a restabilit egalitatea, 3-3. Fiecare și-a făcut serviciul și, la 4-4, Simona a reușit un break care s-a dovedit a fi decisiv pentru soarta setului, câștigat cu 6-4 de româncă.

În actul secund s-a mers cu serviciul până la 3-3, scor la care Simona a reușit să câștige pe serviciul adversarei (4-3). Peng a replicat imediat și a realizat break-ul (4-4). Chinezoaica a preluat conducerea cu 5-4, după ce Halep a irosit o minge de break. Cele două jucătoare au ajuns în tie break, dar niciuna nu a reușit să se desprindă, deși Halep a condus cu 5-4 și a avut două servicii, ambele pierdute, după care s-a văzut în postura de a salva o minge de set la 5-6, a ratat o minge de meci, la 7-6, cerând challenge la o minge care a atins tușa, pentru ca în cele din urmă că câștige cu 9-7.

Halep a avut 5 ași în acest meci, iar Peng doar unul, românca a comis o dublă greșeală, iar Peng două. Halep a avut procentaj mai bun la punctele cu primul serviciu (67%-60%), iar chinezoaica la serviciul al doilea (55%-52%). La capitolul winners, Peng a avut superioritate (27-19), dar a avut și mai multe erori neforțate (19-13).

Simona Halep și-a asigurat un cec de 147.000 de lire sterline și 240 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe belarusa Victoria Azarenka, victorioasă cu 3-6, 6-1, 6-4 în fața britanicei Heather Watson.

Azarenka (27 ani, 683 WTA), care e la șapte luni de la nașterea primului său copil, conduce cu 2-1 în meciurile directe cu Simona, pe care a învins-o de două ori în 2012, la Doha, în optimi, cu 6-3, 6-1, și la Linz, în optimi, cu 6-1, 6-1. Halep a câștigat singurul duel în 2015, în sferturi, la US Open, cu 6-3, 4-6, 6-4.