Featured, Sport

Selecţionerul Angliei a dovedit că nu ştie să piardă cu demnitate. Vedeţi ce a declarat după meci

Euro 2019 | Selecţionata României a reuşit o victorie de senzaţie în faţa echipei Angliei, cu scorul de 4-2 (0-0), vineri, pe Stadionul ”Dino Manuzzi” din Cesena, în Grupa C a Campionatului European de fotbal Under-21 din Italia şi San Marino. Selecţionerul Aidy Boothroyd nu a ştiut să fie foarte fair-play după meci, trăind cu impresia că echipa Angliei merita să învingă. Selecţionerul Angliei a dovedit că nu ştie să piardă cu demnitate

Într-un final de la agonie la extaz, România a reuşit să marcheze de patru ori puternicei formaţii a Angliei în ultimele 15 minute ale meciului, obţinând o victorie extrem de preţioasă în lupta pentru calificarea în semifinalele competiţiei.

Tricolorii s-au impus în faţa semifinalistei de la ediţia trecută prin golurile marcate de George Puşcaş (76 – penalty), Ianis Hagi (85) şi Florinel Coman (89, 90+3), respectiv Demarai Gray (79) şi Tammy Abraham (87).

România a reuşit pentru al doilea joc consecutiv să marcheze de patru ori, după 4-1 cu Croaţia, iar Anglia, învinsă de Franţa cu 2-1 în primul său meci, este eliminată. Andy Boothroyd (48 de ani) a fost contestat de suporteri în ultima perioadă, iar confruntarea cu tricolorii se prea poate să fi fost ultima pe banca „tinerilor lei”. În consecinţă, acesta a fost foarte supărat şi a concluzionat că în a doua repriză „a fost o singură echipă pe teren, Anglia”.

„Am fost ruginiţi în prima repriză, probabil ca urmare a rezultatului cu Franţa. A fost o înfrângere grea. În repriza a doua a fost o singură echipă pe teren, o singură echipă care a căutat victoria. Am făcut câteva greşeli, care au venit contrar cursului jocului. Ne-am creat ocazii până la final, cred că în minutul 85 am avut o bară. În general, trăiesc cu impresia după acest meci că puteam să câştigăm”, a spus Aidy Boothroyd, la Sky Sports.

Euro 2019 | Erorile Angliei
Întrebat unde s-a rupt jocul, din moment ce susţine că Anglia a jucat atât de bine ofensiv, dar totuşi a pierdut la două goluri, selecţionerul a dat vina pe greşelile individuale din apărare, dar şi pe faptul că s-au tratat prea uşor situaţii clare de a marca.

„Dacă nu ne fructificăm oportunităţile şi nu suntem disciplinaţi tactic, asta se întâmplă. Am avut ghinionul să îl pierdem pe Ryan (n.r.Sessegnon), dar după aceasta am reuşit să îi descfacem. Din păcate, am greşit mult în apărare”, a mai spus Boothroyd.