Steaua a câştigat cea de-a şasea Supercupă a României

steaua-petrolulCu un scor de 3-0, stabilit la pauza meciului, Steaua şi-a trecut în palmares cea de-a şasea Supercupă, după ce a trecut, fără emoţii, de Petrolul, pe Arena Naţională. Golurile echipei antrenate de Laurentiu Reghecampf au fost marcate de Nikolic, (21′), Szukala, (32′) şi Pintilii (41′). Din minutul 28, Petrolul a jucat în inferioritate numerică, după ce Manasse a fost eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene, iar Bourceanu a ratat un penalty in minutul 30. Pentru Steaua urmează duba din preliminariile Champions League, cu Vardar Skopje.

La finalul partidei, antrenorul Laurenţiu Reghecampf a avut un singur regret, că echipa Steaua nu a mai marcat. „Îmi pare rău că nu am reuşit mai multe goluri, mai avem de lucrat la finalizare. Totuşi, jucătorii noştri sunt tineri, de mare valoare, ei trebuie să o califice pe Steaua în grupele Champions League. Petrolul este o echipă foarte bună, dar fundaşul lor central (Enza-Yamissi) a luat roşu pentru două prostii. Este foarte greu să joci împotriva Stelei în zece oameni”, a afirmat Reghecampf, care a precizat că ”Petrolul va avea un rol important în următorul campionat”.

Reghecampf l-a lăudat pe atacantul muntenegrean Nikolic, care ”este numărul 1, un jucător care munceşte foarte mult şi e cel mai bine pregătit. Sunt mulţumit şi de Tănase, recuperează multe mingi şi îşi pune în valoare tehnica. Piovaccari nu este încă pregătit, mai are nevoie de timp”, ca şi Nicolae Stanciu.

Faţă de sezonul trecut singura schimbare este intrarea lui Gabi Iancu, în locul lui Raul Rusescu, transferat la FC Sevilla. Tehnicianul stelist a mai menţionat că formula actuală îl mulţumeşte pe deplin şi că echipa Steaua este pregătită pentru următoarele meciuri.