Simona Halep a învins-o pe Samantha Stosur, cu 2-6, 6-2, 4-2

Românca a câştigat Finala Turneului de la Sofia!

simona_halep_19478600

Simona Halep a ajuns astfel cea mai titrată tenismenă din istoria sportivă a României. Turneul de tenis a fost dotat cu premii în valoare totală de 750.000 de dolari! Meciul cu australianca Samantha Stosur a fost unul foarte dificil, din cauza problemelor de sănătate pe care le-a resimţit în ultimele zile.

În semifinale, românca a trecut în trei seturi de sârboaica Ana Ivanoivici. Meciul de sâmbătă n-a început bine pentru Simona Halep. Jucătoarea noastră a cedat, scor 2-6, primul set și a acuzat la un moment dat dureri la spate, motiv pentru care partida a fost întreruptă câteva minute, pentru a primi îngrijiri medicale. Simona și-a revenit în setul secund, pe care l-a câștigat fără probleme: 6-1. Românca a controlat și setul decisiv, în care s-a impus cu 6-3 și a acces în finală. Partida a durat o oră și 50 de minute.

„Vă mulțumesc și vă aștept la finala de mâine”, le-a transmis Simona Halep, imediat după meci, suporterilor români veniți la arenă pentru a o susține.

În grupele turneului de la Sofia, Simona Halep a obținut patru victorii din tot atâtea partide.