Simona Halep a demolat-o pe Jana Cepelova şi s-a calificat în turul III la US Open!

Simona Halep, numărul 2 WTA, a învins-o fără drept de apel pe slovaca Jana Cepelova, scor 6-2, 6-1. Românca s-a calificat în turul III de la US Open, graţie unui joc solid de pe fundul terenului şi unui serviciu echilibrat.

010101simona_halep_80072900

Simona a început ezitant partida şi, sub loviturile de dreapta puternice ale adversarei, şi-a pierdut serviciul din prima încercare, scorul ducîndu-se în 2-0 pentru slovacă după doar 5 minute de joc.

Campioana noastră s-a repliat şi a recuperat imediat breakul, 1-2, după care a apăsat acceleraţia, a fructificat fiecare şansă de break şi a închis setul rapid, 6-2.

Setul 2 a debutat tot cu Simona în ofensivă. Jucătoarea în vîrstă de 22 de ani a reuşit breakul la 2-1, după care nu s-a mai uitat în spate. 6-1 şi Simona continuă aventura nord-americană.

În meciul următor, Halep va juca împotriva învingătoarei dintre croata Mirjana Lucic-Baroni şi israelianca Shahar Peer, meci care se dispută în această noapte.