ROMANIA – UNGARIA 1-1

ROMANIA – UNGARIA. România nu a reuşit să învingă Ungaria, din păcate doar un rezultat de egalitate, 1-1. ROMANIA – UNGARIA.

romgol_41369100

Victor Piţurcă: „A început meciul prost pentru noi, cu accidentarea lui Goian. Noi am jucat ca de obicei. Era normal ca ungurii să atace. Golul a venit în urma unui fault inexistent, nu trebuia dictată lovitură liberă. E puţin probabil să joace Goian în Finlanda. Bogdan Stancu este răcit. Când eşti egalat în minutul 80 şi ceva… asta e, şi noi am dat gol în Ungaria în minutul 90 şi ceva… Publicul a fost frumos, le mulţumesc în numele echipei. Sper să nu ajungem să jucăm fără spectatori. Este importantă o victorie în Finlanda, dar nici un egal n-ar fi rău. Meciul trebuie tratat cu responsabilitate.

În această seară, jucătorii noştri n-au fost la cel mai bun nivel fizic. Am primit un gol din fază fixă. Pe o greşeală a lui Chiricheş chiar puteam primi golul doi. Raul Rusescu a făcut un meci remarcabil. A făcut risipă de efort. Şase puncte ar fi însemnat mult. Nu prea avem voie să pierdem în Finlanda. E o echipă mai puternică decât Ungaria.

Sunt antrenorul echipei naţionale. Dacă apare ceva ce nu poţi să refuzi, poţi să şi pleci. Avem meci important la Helsinki. Nu mi-aş dori ca naţionala să joace fără spectatori din cauza incidentelor”.

Citeşte totul despre:
România, ROMANIA LOT, ROMANIA PITURCA, romania preliminarii, ROMANIA UNGARIA, ROMANIA UNGARIA EURO 2016, ROMANIA UNGARIA LIVE, ROMANIA UNGARIA LIVE NET, ROMANIA UNGARIA LIVE TV, ROMANIA UNGARIA LIVE TVR, ROMANIA UNGARIA PITURCA, ROMANIA UNGARIA TVR

==============================================================

Lucian Sânmărtean: „Părea un joc la discreţia noastră, fotbalul de pedepseşte. am trecut pe lângă o victorie mare. E trist pentru publicul minunat. Părea că noi controlăm meciul. Am dominat jocul. Repriza secundă mai bună a ungurilor. Mergem să câştigăm în Finlanda. Am avut 50 de minute bune, am subordonat adversarul. Trist, dar trebuie să ne revenim repede. Convocarea la naţională este o răsplată a ultimilor ani. Paharul este pe jumătate gol, pentru că n-am câştigat. Mă simt bine, sper să mă refac fizic, să ajut naţionala”.

Min. 90+4 – FINAL: România – Ungaria 1-1

Min. 90 – Ungurii trag de timp prin cele mai primitive metode văzute vreodată: au băgat mingea sub tricoul de joc

Min. 87 – Ungurii sunt din nou aproape de gol, prin Nikolic

Min. 82 – Gol – Dzsudzsak a egalat după un şut din lovitură liberă. Decizia arbitrului de a dicta lovitură liberă a fost ERONATĂ. Nu se impunea aşa ceva

Min. 73 – Anunţ de la staţia de amplificare a stadionului: apel făcut către spectatori să nu mai arunce cu obiecte în terenul de joc. Riscăm să jucăm fără suporteri următorul meci de acasă al naţionalei. Rugămintea a fost adresată fanilor români din Peluza Sud

Min. 69 – Gol anulat României pe motiv de ofsaid. Decizia brigăzii de arbitri a fost corectă. Păcat de execuţia frumoasă, cu capul, a lui Rusescu

Min. 66 – Schimbare la România: a ieşit Sânmărtean, a intrat Cristi Tănase

Min. 55 – Chiricheş s-a accidentat grav la mână, primeşte îngrijiri medicale. Se pare că şi-a rupt un deget. A continuat, totuşi, jocul

Min. 52 – Ungurii au avut o incursiune pe partea stângă, însă Pintilii a reuşit o deposedare curată

Min. 49 – Spectatorii români au început să cânte imnul

Min. 46 – A început repriza secundă

================================================

În momentul în care a început imnul Ungariei, tot stadionul a început să fluiere şi pe tot parcursul intonării acestuia nu s-a auzit absolut nimic altceva.

Mai mult, în minutul 2 un suporter a aruncat o brichetă pe stadion, iar arbitrul a dus-o la marginea terenului şi va consemna totul în raportul de joc, cel mai probabil, conform gsp.

Min. 45+1 – PAUZĂ: 1-0 pentru ROMANIA

Min. 45 – GOOOOOOOOOL ROMANIA – Raul Rusescu a marcat simplu, cu latul, din pasa lui Răzvan Raţ

Min. 39 – Maghiarii au marcat, dar golul lor a fost anulat, corect, pe motiv de ofsaid

Min. 34 – Dragoş Grigore a reluat cu capul, de la 12 metri, o minge centrată din corner de Maxim. Balonul a mers pe lângă poartă

Min. 26 – Sânmărtean a scos un cartonaş galben pentru Gera

Min. 22 – România a avut primul şut pe poartă, prin Raţ, dar portarul maghiarilor a reţinut mingea

Min. 18 – Hoban este avertizat cu cartonaş galben

Min. 16 – Incidente în tribunele de pe Arena Naţională: un fan al României ar fi încercat să ajungă în sectorul suporterilor maghiari, însă a căzut de pe gard şi se pare că s-a rănit. Sute de petarde au explodat şi zeci de fumigene au fost aruncate pe teren înaintea partidei, iar suporterii ungari au încercat să intre peste cei români de la Tribuna I, jandarmii fiind nevoiţi să folosească gazele lacrimogene. Etajul inferior al peluzei Nord a fost evacuat. Galeria de la etajul superior aruncă cu scaune, petarde şi fumigene în cei de jos, inclusiv cu traditionalele pungi cu excremente. Forţe suplimentare de jandarmi. Fanii maghiari ocupă sectorul vestic al peluzei nord. Deocamdată, nu au creat neplăceri.

Min. 13 – România presează. Sânmărtean este în mare formă, pasele sale sunt utile

Min. 4 – LOVITURĂ: Dorin Goian s-a accidentat. A fost înlocuit de Florin Gardoş

Min. 3 – Raţ a avut o incursiune bună pe stâng,a după pasa luminoasă a lui Sânmărtean

Min. 1 – A început meciul

======================================================

România: Tătăruşanu – Chiricheş, Dr. Grigore, Goian, Raţ – Hoban, Pintilii – Maxim, Chipciu, Sânmărtean – Rusescu

Ungaria: Kiraly – Varga, Korcsmar, Juhasz, Kadar – Gera, Elek – Lovrencsics, Dzsudzsak, Stieber – Szalai

===============================================================

ROMANIA – UNGARIA LIVE la TV, azi, 19:00. În septembrie 2013, România a învins Ungaria acasă, pe Arena Naţională, cu 3-0, goluri Marica, Pintilii şi Cristi Tănase.

ROMANIA – UNGARIA LIVE la TV, sâmbătă, 19:00. Suporterii maghiari vin in România să facă prăpăd, la fel cum au procedat şi anul trecut. ROMANIA – UNGARIA.

ROMANIA – UNGARIA LIVE la TV, sâmbătă, 19:00. Trenul care ii transporta pe fanii ungurilor abia a pornit din gara si deja s-au inregistrat primele incidente.

La plecare, suporterii maghiari au aprins sute de torte si au aruncat cu petarde, pe langa injuraturile adresate romanilor.

Unul dintre suporteri nu va ajunge insa in Romania, dupa ce o petarda i-a explodat in mana si a fost transportat de urgenta la spital, conform ziare.com.