Meci nebun pe Emirates: 2 penalty-uri ratate, portarul tunarilor eliminat si un nou record stabilit de bavarezi

Bayern MunichAseara am avut parte de un meci superb pe Emirates Stadium. Arsenal Londra a primit vizita celor de la Bayern Munich in cel mai tare meci din optimi. Bavarezii au pornit din start cu prima sansa. Echipa antrenata de Pep Guardiola a dominat tot meciul si a reusit sa se impuna cu scorul de 2-0. Arsene Wenger nu a reusit sa gaseasca formula castigatoare cu care sa intrerupa o serie de victorii uluitoare a bavarezilor.

A fost si o seara a recordurilor, in care Bayern Munich a reusit sa doboare recordul de victorii in deplasare consecutiv stabilit de Ajax Amsterdam. Bavarezii au inregistrat aseara cea de-a noua victorie la rand in meciurile din deplasare in aceasta competitie. Omul incredibil al celor de la Bayern Munich si cel pe care Pep Guardiola l-a urcat mai aproape de atacanti pentru a trece cat mai multe baloane pe la el, Phillip Lahm, a reusit sa dea 122 de pase corecte din 123. Practic, Lahm a fost omul decisiv pentru jocul perfect facut de Bayern Munich. Capitanul celor de la Bayern nu isi arata varsta si demonstreaza ca inca mai poate face fata la cel mai inalt nivel. Fiind o seara a recordurilor trebuie sa trecem in revista si un record stabilit in acest sezon de Toni Kroos, marcatorul primului gol, care a reusit sa dea 144 de pase corecte din 149. Kroos a reusit sa ajunga si la golul cu numarul 100 in tricoul bavarezilor. Golul doi al nemtiilor a fost marcat de Thomas Muller dupa centrarea perfecta trimisa in careu de Lahm.

Arsenal are sanse foarte mici sa treaca mai departe, tinand cont de faptul ca returul va avea loc pe stadionul celor de la Bayern Munich unde este aproape imposibil sa castige. Pustii lui Wenger trebuie sa ia exemplu de la meciul din sezonul trecut cand au reusit minunea si au castigat cu 2-0 in Germania, dar a contat atunci foarte mult golul inscris de nemti in deplasare, care i-a ajutat sa mearga mai departe. Cel de la care toata lumea se astepta sa aiba in acest meci un moment de magie, Mesut Ozil, a ratat cea mai importanta faza de a deschide scorul, dupa ce a ratat un penalty in minutul 9’. Cu 5 minute inainte de pauza si Alaba a ratat un penalty pentru oaspeti.

Arsenal nu a miscat pe parcursul jocului mai nimic in fata nemtiilor. Bayern Munich a avut o posesie de 73% si a reusit sa traga de 18 ori pe cadrul portii, in timp ce Arsenal nu a tras la poarta de cat de 5 ori. Se poate vedea clar diferenta cand vine vorba si de pase complete. Bayern a reusit sa lege de 8 ori mai multe pase complete decat trupa lui Wenger.

Cele doua echipe se vor intalni peste doua saptamani in retur, iar Arsenal va avea de recuperat 2 goluri.