Sport

Zi plina de goluri in Bundesliga. Hamburg a realizat surpriza pe teren propiu cu Borussia Dortmund

Astazi au avut loc majoritatea meciurilor din cadrul etapei cu numarul 22 a primei divizii germane. In cadrul acestei etape au avut loc meciuri spectaculoase in care s-au marcat peste 3 goluri pe meci. Surpriza etapei a avut loc in meciul dintre Hamburg si Borussia Dortmund, meci in care Hamburg a reusit sa castige la scor de neprezentare.

Dortmund trece printr-o perioada foarte proasta in ultima vreme si rezultatele negative continua sa apara. Trupa lui Jurgen Klopp a incasat o umilinta destul de mare din partea penultimei clasate in Bundesliga, Hamburg. Cei de la Hamburg au uimit pe toata lumea si au facut un joc excelent in fata propiilor fani, dand semne ca vor sa scape de la retrogradare. Doar 4 puncte ii despart de acestia de ultimul loc care ramane in prima liga. Borssia Dortmund pierde puncte importante in lupta pentru un loc de Champions League. Titlul este deja un vis imposibil de atins deoarece Bayern are un avans foarte mare. Pentru gazde au marcat in victoria de azi Jiracek, Lasogga si Calhanoglu un super gol din lovitura libera de la peste 50 de metri.

Intr-un alt meci Monchengadbach a incheiat la egalitate derby-ul de la jumatatea clasamentului cu Hoffenheim. Gazdele au condus cu 2-0 insa dupa pauza Hoffenheim a revenit in meci si a castigat un punct important. Golurile gazdelor au fost marcate de Patrick Hermann si Jantschke, in timp ce pentru oaspeti au punctat Roberto Firmono si Salihovic din penalty.

Cele mai multe goluri s-au inscris in meciul dintre Freiburg si Augsburg. Augsburg a reusit sa puncteje de 4 ori. Oaspetii au deschis scorul prin Tobias Weiner inca din minutul 7’, insa Freiburg a revenit in emci si a preluat conducerea. Schmid si Mehmedi au readus-o pe Freiburg in joc, avantajul mentinandu-se pana in minutul 78’ cand a inceput ploaia de goluri in poarta lui Baumann. Verhaegh, Altintop si Andre Hahn au oferit un adevarat spectacol in ultimilele 12 minute de joc.

Hertha Berlin a reusit o victorie importanta impotriva celor de la Sttutgart. Ceid e la Hertha inca mai pot prinde un loc in cupele europene. Lupta este foarte intensa deoarece sunt 5 echipe care sunt despartite de doar 2 puncte. Kobiashvili a deschis scorul pentru oaspeti insa Arthur Boka a egalat inainte de pauza. Victoria Herthei a fost adusa de Sandro Wagner cu 3 minute inainte de finalul meciului.

Eintracht este lanterna rosie din Bundesliga si sansele sale de a scapa de la retrogradare sunt infime dupa ce a pierdut si in aceasta etapa pe terenul celor de la Nurnberg. Chiar daca au deschis scorul prin Kumbela in minutul 34’, Nurnberg a revenit si dupa pauza a preluat conducerea in doar doua minute. Kiyotake si Pekhart au adus victoria gazdelor.

Vineri Schalke04 si Mainz au incheiat la egalitate, scor 0-0. A fost singurul meci din cadrul acestei etape in care nu s-a marcat nici un gol.