Featured, Sport

Wimbledon 2019: Pliskova şi Kvitova, eliminate

Simona Halep, nr. 7 WTA, calificată în sferturi la Wimbledon 2019, a scăpat luni de alte două adversare puternice. După eliminarea nr. 1 mondial, australianca Ashleigh Barty, au părăsit competiția și cehoaicele Karolina Pliskova, nr. 3 WTA, și Petra Kvitova, nr. 6 WTA.

Jucătoarea cehă Karolina Pliskova, locul 3 WTA și favorită nrt. 3, a fost învinsă, luni, cu scorul de 4-6, 7-5, 13-11, de compatrioata ei Karolina Muchova, locul 68 WTA, în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon. A fost un meci care va rămâne în istorie. Aflată la prima participare pe tabloul principal la Wimbledon, Karolina Muchova, în vârstă de 22 de ani, s-a impus după un meci care a durat trei ore şi 16 minute. Pliskova, care nu a trecut niciodată de optimi pe iarba londoneză, a servit la 11-10 pentru câştigarea meciului, dar Muchova a reuşit rebreak-ul şi a câştigat pe serviciul jucătoarei favorite, la 12-11, scrie Agerpres.

Karolina Pliskova a ratat șansa de a deveni nr. 1 mondial
Karolina Pliskova avea şanse să urce pe locul 1 WTA după acest turneu, ţinând cont că liderul WTA, australianca Ashleigh Barty, a fost eliminată tot în optimi.

Karolina Muchova o va întâlni în sferturi pe Elina Svitolina din Ucraina, locul 8 WTA, care a depăşit-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe croata Petra Martic, locul 24 WTA, după o oră şi 49 de minute de joc. Învingătoarea dintre Muchova şi Svitolina va da piept în semifinale cu câştigătoarea dintre Simona Halep, locul 7 WTA, şi Shuai Zhang, locul 50 WTA.

Astfel, australianca Ashleigh Barty, eliminată luni în optimi de finală la Wimbledon, este sigură că va rămâne numărul 1 mondial al tenisului feminin și după acest turneu de Mare Șlem. După eşecul suferit luni de Barty, Pliskova era singura ce ar fi putut s-o detroneze pe jucătoarea de la Antipozi, cu condiţia de a disputa finala pe iarba londoneză.

Ashleigh Barty a pierdut în trei seturi, 3-6, 6-2, 6-3, în faţa americancei Alison Riske (55 WTA). Riske se va duela în sferturi cu compatrioata ei Serena Williams (10 WTA).

Petra Kvitova, eliminată de Johanna Konta

Jucătoarea britanică de tenis Johanna Konta, locul 18 WTA şi cap de serie 19, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Wmbledon, după ce a trecut de sportiva cehă Petra Kvitova, numărul 6 mondial şi cap de serie 6. Britanica s-a impus cu scorul de 4-6, 6-2, 6-4, după două ore şi 24 de minute de joc.

În sferturi ea va evolua cu Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA), care a trecut de Elise Mertens (Belgia, 21 WTA), scor 4-6, 7-5, 6-2.

Rezultate din optimi
Alison Riske (SUA ) – Ashleigh Barty (Australia/N.1) 3-6, 6-2, 6-3
Serena Williams (SUA/N.11) – Carla Suarez-Navarro (Spania/N.30) 6-2, 6-2
Barbora Strykova (Cehia) – Elise Mertens (Belgia/N.21) 4-6, 7-5, 6-2
Elina Svitolina (Ucraina/N.8) – Petra Martic (Croaţia/N.24) 6-4, 6-2
Simona Halep (România/N.7) – Cori Gauff (SUA) 6-3, 6-3
Shuai Zhang (China) – Daiana Iastremska (Ucraina) 6-4, 1-6, 6-2.

Meciurile din sferturile de finală
Barbora Strycova (Cehia, 54 WTA) – Johanna Konta (Marea Britanie, 18 WTA)

Alison Riske (SUA, 55 WTA) – Serena Williams (SUA, 10 WTA)

Elina Svitolina (Ucraina, 8 WTA) – Karolina Muchova (Cehia, 68 WTA)

Simona Halep (România, 7 WTA) – Shuai Zhang (China, 50 WTA). Bilanţul întâlnirilor dintre Halep şi Zhang este favorabil jucătoarei asiatice (2-1). Halep a fost învinsă de Zhang în primul tur la Australian Open în 2016.