Wimbledon 2019: Halep are meci cu Azarenka

Simona Halep s-a calificat vineri în optimile de finală ale turneului de Mare Şlem de la Wimbledon, după ce a învins-o cu 6-3, 6-1 pe belarusa Victoria Azarenka într-un duel dintre doi foşti lideri mondiali ai tenisului feminin.

Wimbledon 2019 | Cori Gauff (15 ani), noua senzaţie a tenisului mondial, va fi viitoarea adversară a Simonei Halep, în optimi la Wimbledon. Sportiva din SUA a revenit incredibil, învingând-o pe Polona Hercog, scor 3-6, 7-6, 7-5.

Simona Halep, locul 7 WTA, a învins-o, vineri, cu scorul de 6-3, 6-1, pe Victoria Azarenka din Belarus, locul 40 WTA, calificându-se în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon. Halep şi-a depăşit astfel rezultatul de anul trecut, când a fost eliminată în turul al treilea de Su-Wei Hsieh, scor 3-6, 6-4, 7-5. Cel mai bun rezultat al româncei la Wimbledon este atingerea fazei semifinalelor, în 2014.

Azarenka a intrat cu supra-încredere pe teren, vineri. A început tare, a lovit puternic din orice poziţie, a avut mingi de break pe toate ghemurile adversarei, la început, când jocul i-a mers. Halep s-a clătinat sub bombardament, dar nu s-a prăbuşit, a făcut risipă de energie, căutând mereu să dea mingea înapoi, în terenul advers. Iar eleva lui Wim Fissette s-a repezit să bubuie fiecare minge, greşind imens, de oriunde, de la serviciu, de pe fundul terenului sau de lângă fileu (10 lovituri câştigătoare şi 20 de erori neforţate, în primul set, 6-4, Halep).

Jucătoarea din Belarus a devenit mai precaută în setul al doilea, renunţând la loviturile năpraznice, în favoarea celor plasate sub unghiuri deschise, dar precizia ei nu s-a îmbunătăţit (33 de greşeli neforţate şi 14 lovituri direct câştigătoare în toată partida, 9-13, Halep). Meciul a intrat pe făgaşul dorit de Halep, cu schimburi mai lungi, iar românca a jucat înteligent în continuare şi a câştigat clar o întâlnire ce se anunţa mult mai dificilă.

În setul I, Azarenka s-a desprins la 3-1, după un break în ghemul al patrulea. Halep a avut probleme în a-şi fructifica serviciul în prima parte a jocului, revenind de două ori de la 15-40. Cu puterea ei de a absoarbe presiunea şi cu câteva lovituri bine ţintite, jucătoarea română a câştigat apoi şase ghemuri la rând. După primele cinci, setul i-a revenit, cu 6-3, în 35 de minute.

La 1-0, în setul secund, Halep a avut o minge de break, apoi a fost ea în pericol să-şi piardă serviciul. Nu a fost niciun break şi Halep a condus cu 2-1. După o nouă serie ghemuri luate la rând, cinci, Halep a încheiat partida, cu 6-1, într-o oră şi minute şi şase minute.

În faza următoare, Halep va evolua cu învingătoarea dintre americanca de 15 ani Cori Gauff, locul 313 WTA, venită din calificări, şi slovena Polona Hercog, locul 60 WTA.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 176.000 de lire sterline (196.000 de euro) şi cu 240 de puncte WTA.

Prima declarație a Simonei Halep după victoria superbă în fața Victoriei Azarenka
„Nu a fost atât de uşor. M-am simţit foarte bine pe teren. E mereu greu să joci contra ei, dar m-am simţit foarte bine. Îmi creşte încrederea de la meci la meci. Mă simt mai bine acum şi abia aştept meciul următor. Antrenorul meu o să se uite la meci (n.red. – Hercog vs Gauff), eu trebuie să mă liniştesc, să mă odihnesc. Nu mă uit pe tablou, astfel nu simt presiunea. Încerc mereu să dau totul pe teren”, a spus Simona Halep, după succesul contra Victoriei Azarenka.

ACTUALIZARE 19:10 – Victorie categorică pentru Simona în setul al doilea. Halep a câștigat cu 6-1 și a învins-o pe Azarenka în două seturi.

ACTUALIZARE 18:40 – Campioana noastră s-a impus în primul set și a făcut un pas important spre optimi. Simona Halep a câștigat 5 game-uri la rând și a încheiat primul set al partidei cu 6-3.

ACTUALIZARE 18:10 – A început meciul.

Știrea inițială:

Simona Halep – Viktoria Azarenka, în turul 3 la Wimbledon
Wimbledon 2019 | Meciul dintre Simona Halep şi Victoria Azarenka va avea loc vineri, în turul 3 de la Wimbledon, de la ora 17:30. Jucătoarea din Belarus născută în Scottsdale, SUA, s-a impus mult mai clar în turul secund decât Simona Halep, care a trecut de Mihaela Buzărnescu în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-2. Azarenka nu a avut probleme în faţa lui Tomljanovic, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0.

Azarenka şi-a făcut temele pentru meciul cu Simona Halep şi ştie că nu trebuie să o lase pe adversara sa să dicteze jocul: „Halep este constantă. Este foarte puternică, am avut câteva meciuri antrenante. Este o adversară dificilă şi a avut un joc consistent în ultimii doi ani. Ştie cum să joace în meciurile importante, are un Grand Slam în palmares, va fi captivant. Ultima dată când am jucat aici împotriva ei am avut ceva şanse în acel meci. Va fi o provocare bună pentru mine. Cheia va fi să îmi fac jocul, aceasta este cea mai bună abordare pentru mine, să îmi creez şanse şi să profit de ele, indiferent de adversară”, a spus Azarenka.

Simona ştie cum să abordeze întâlnirea cu Viktoria Azarenka: „Va fi un mare challenge pentru mine, va fi o partidă foarte grea. Ea nu joacă foarte plat, dar e extrem de agresivă. Vreau să câştig, cum vreau să câştig orice partidă. Partea mentală va fi decisivă, dar e important să fiu tare pe picioare. Pentru că ea loveşte foarte tare. Trebuie să fiu agresivă. Dacă voi face un pas înapoi, nu am nicio şansă. Trebuie să mixez jocul şi să fiu agresivă”, a declarat românca în conferinţa de presă de după victoria cu Mihaela Buzărnescu.

La meciurile directe este egalitate în acest moment. Fiecare dintre cele două a câştigat de două ori. În primele două întâlniri directe, din 2012, de la Link şi Doha, s-a impus Azarenka, în timp ce ultimele două, de la US Open 2015 şi Wimbledon 2017, au fost câștigate de Halep.

Wimbledon 2019 | Reuters, despre Simona Halep – Victoria Azarenka: Coșmarul va continua
Agenția de presă Reuters a prefațat întâlnirea din turul 3 de la Wimbledon dintre Simona Halep (27 de ani, nr. 7 WTA) și Victoria Azarenka (29 de ani, nr. 40 WTA). Cele două vor juca vineri, 5 iulie, de la ora 17:30.

„În ultimii ani, Wimbledon nu a fost chiar tărâmul de vis pentru Simona Halep și Victoria Azarenka, iar coșmarul va continua pentru una dintre ele după duelul fostelor lidere mondiale. Favorita numărul 7, Halep a părut că se îndreptă spre o victorie ușoară când a avut un set și 2-0 în fața lui Buzărnescu, înainte ca a sa compatrioată să revină și să câștige setul secund.

Dar Halep a fost mai puțin darnică și a eliminat-o pe compatrioata sa. Cu 12 luni în urmă, Halep a fost eliminată în turul 3 deși era favorita numărul 1 și va spera să aibă mai mult noroc vineri”, a scris Reuters, în prefața întâlnirii.

Simona Halep s-a calificat în turul 3 la Wimbledon, după ce a trecut în trei seturi de Mihaela Buzărnescu, scor 6-3, 4-6, 6-2.

Jucătoarea din Belarus născută în Scottsdale, SUA, s-a impus mult mai clar în turul secund decât Simona Halep, nu a avut probleme în faţa lui Tomljanovic, pe care a învins-o cu 6-2, 6-0.

La meciurile directe este egalitate în acest moment. Fiecare dintre cele două a câştigat de două ori. În primele două întâlniri directe, din 2012, de la Link şi Doha, s-a impus Azarenka, în timp ce ultimele două, de la US Open 2015 şi Wimbledon 2017, au fost câştigate de Halep.