Sport

Tragedie în Ștefan cel Mare. Dinamovistul Patrick Ekeng a murit

Mijlocașul camerunez a lui Dinamo a fost introdus pe teren de Mircea Rednic în minutul 63 al meciului disputat de alb-roșii împotriva celor de la Viitorul. Nimic nu avea să anunțe tragedia ce avea să urmeze. Mijlocașul dinamovist a căzut pur și simplu din picioare fără să fie atins de nimeni. Medicii au intervenit imediat, iar fotbalistul a fost transportat de urgență la spital unde din păcate a decedat. La puțin timp de la tragedie, clubul din Ștefan cel Mare a transmis un comunicat.

”Introdus în teren în minutul 63 al meciului Dinamo – Viitorul, mijlocașul camerunez s-a prăbușit pe gazon câteva minute mai târziu și a plecat, în tricoul alb-roșu, într-o lume mai bună, cu Cătălin Hîldan, Florea Dumitrache, frații Ion și Lică Nunweiller, Sandu Custov, Mișa Klein, Nelu Stănescu și alți mari fotbaliști care au scris istoria clubului nostru.
În numele tuturor dinamoviștilor, clubul din „Ștefan cel Mare” transmite sincere condoleanţe familiei îndoliate!
Dumnezeu să-l odihnească!

Despre PATRICK CLAUDE EKENG EKENG

Născut pe 26 martie 1990, PATRICK CLAUDE EKENG EKENG și-a început cariera în Europa la clubul francez Le Mans și a mai jucat pentru Rodez (Franța), Lausanne (Elveția), Cordoba FC (Spania), fiind transferat în Ștefan cel Mare în luna ianuarie a acestui an. A marcat unul dintre cel mai frumoase goluri ale acestui sezon competițional, în semifinalele Cupei României, 2-2 cu Steaua pe Arena Națională.

2015-2016: FC Dinamo București

12 meciuri a adunat PATRICK CLAUDE EKENG EKENG pentru echipa din Ștefan cel Mare în toate competițiile și a marcat un gol în semifinalele Cupei României, 2-2 cu Steaua pe Arena Națională.

1 gol a marcat PATRICK CLAUDE EKENG EKENG în Primera Division în partida Getafe – Cordoba 1-1, din campionatul trecut.

2 selecții are PATRICK CLAUDE EKENG EKENG pentru prima reprezentativă a Camerunului.

14 partide a adunat PATRICK CLAUDE EKENG EKENG în tricoul spaniolilor de la Cordoba în Primera Division.

34 de meciuri a jucat PATRICK CLAUDE EKENG EKENG pentru Le Mans în liga a doua a campionatului francez.
DINAMO l-a pierdut în această seară, pentru totdeauna, pe fotbalistul PATRICK CLAUDE EKENG EKENG.
Introdus în teren în minutul 63 al meciului DINAMO – Viitorul, mijlocașul camerunez s-a prăbușit pe gazon câteva minute mai târziu și a plecat, în tricoul alb-roșu, într-o lume mai bună, cu CĂTĂLIN HÎLDAN, FLOREA DUMITRACHE, frații ION și LICĂ NUNWEILLER, SANDU CUSTOV, MIȘA KLEIN, NELU STĂNESCU și alți mari fotbaliști care au scris istoria clubului nostru.