Steaua – Ludogoreț 1-0. Chipciu a ratat un penalty, a marcat în minutul 88, apoi le-a bătut obrazul fanilor campioanei

Steaua a câștigat meciul tur cu Ludogoreț, scor 1-0, în playoff-ul Ligii Campionilor.

steaua_gigi123_51894100

Chipciu a ratat un penalty în prima repriză, apoi a primit cartonaș galben și va lipsi în retur. Tot Chipciu a fost însă jucătorul care a adus victoria Stelei, printr-un gol pe final de meci.

Returul se va disputa miercurea viitoare, la 21:45, de asemenea LIVE pe Dolce Sport si www.dolcesport.ro.

35.500 de spectatori au asistat la meciul de pe Arena Naţională dintre Steaua şi Ludogoreţ.

––––-

FINAL | Steaua – Ludogoreț 1-0

Min 90+3 – Final de meci

Min 90+1 – Iese Sanmartean si intra Filip

Min 90 – Stoianov respinge gresit sutul lui Iancu, dar Moti intervine bine si degajeaza

Min 88 – Goool Steaua! 1-0. Chipciu inscrie cu un sut din cadere, din coltul careului mic. Stelistul s-a bucurat dupa gol batandu-le obrazul fanilor de la Peluza Nord, care il apostrofasera vehement

Min 84 – Iese Marcelinho si intra Anicet Abel

Min 84 – Keseru trimite periculos din lovitura libera, putin pe langa

Min 83 – Iese Popa si intra Iancu

Min 80 – Chipciu il depaseste pe Moti, dar Minev intervine incredibil din spate si deposedeaza.

Min 77 – Keseru scapa lateral stanga, dar nu gaseste nici un coechipier cu centrarea in careu

Min 71 – Szukala respinge cu capul in corner centrarea lui Caicara

Min 68 – Arlauskis iese gresit pe centrare, iar Marcelinho reia peste poarta

Min 63 – Hamza vede galben

Min 62 – Minev primeste o pasa si suteaza paralel cu poarta. Mingea e centrata in careu, iar Szukala intervine bine in fata lui Hamza

Min 57 – Iese Stanciu si intra Keseru

Min 51 – Szukala salveaza incredibil in fata lui Hamza.

Min 48 – Ocazie mare. M. Aleksandrov a reia in bara centrarea lui Misidjan.

Min 46 – A inceput repriza a doua

Min 46 – Schimbare la pauza pentru Ludogoret. A iesit Zlatinski si a intrat Fábio Espinho

Min 45+2 – Pauza

Min 45+2 – Chipciu scapa intr-o pozitie buna, dar sutul sau cu stangul e respins de Stoianov

Min 41 – Szukala intervine excelent in fata lui Marcelinho

Min 38 – Popa suteaza peste poarta

Min 35 – Chipciu vede cartonas galben

Min 34 – Chipciu executa lovitura de pedeapsa si Stoianov pareaza.

Min 33 – Sanmartean are o actiune personala, cade in careu dupa interventia lui Minev si primeste penalty.

Min 32 – Misidjan incearca un sut de la distanta, mult pe langa poarta

Min 30 – Sanmartean incearca sa surprinda apararea bulgarilor cu o pasa, dar mingea ajunge in bratele portarului

Min 27 – Popa e faultat de Caicara. Jucatorul lui Ludogoret primeste galben

Min 24 – Contraatac al bulgarilor, Prepelita intervine excelent si blocheaza o pasa. Corner

Min 23 – Moti intervine in fata lui Chipciu si acorda corner

Min 20 – Stanciu ii paseaza lui Sanmartean, aflat in pozitie buna, dar sutul mijlocasului de 34 de ani e dezamagitor

Min 18 – Sanmartean are o actiune buna, dar paseaza gresit

Min 14 – Rapa centreaza in careu, Moti respinge cu capul

Min 12 – Corner Steaua. Stanciu centreaza, Szukala reia cu capul pe langa poarta

Min 8 – Varela intervine tarziu la o centrare si stelistii au emotii. Corner Ludogoret

Min 4 – Stoianov degajeaza gresit, mingea ajunge la Chipciu, care suteaza puternic peste poarta

Min 3 – Moti respinge o pasa a lui Stanciu

Min 1 – Germanul Felix Brych fluieră startul partidei

––––-

UPDATE | 20:00 Gâlcă îl trimite pe Chipciu în atac și-l lasă rezervă pe Keșeru, marcator a 6 goluri în meciul cu Pandurii.

Echipele de start:

Steaua: Arlauskis – Râpă, Szukala, Varela, Latovlevici – Prepeliță, Breeveld – Ad. Popa, N. Stanciu, Sânmărtean – Chipciu

Rezerve: Cojocaru, L. Filip, Toșca, Pîrvulescu, Vâlceanu, G. Iancu, Keșeru

Ludogoreț: Stoianov – Caicara, Minev, Moți, Terziev – Zlatinski, Diakov – Marcelinho, M. Aleksandrov, Misidjan – Hamza

Rezerve: Cvorovic, A. Aleksandrov, Fabio Espinho, Anicet Abel, Dani Abalo, Bezjak, Junior Quixada