Steaua – Legia Varşovia, scor 1-1, în play-off-ul Ligii Campionilor

Steaua - Legia VarşoviaGolurile au fost marcate de Piovaccari, pentru Steaua, şi de Kuciak, pentru Legia. Laurenţiu Reghecampf: „Rezultatul nu ne mulţumeşte”.

Echipa Steaua Bucureşti a terminat la egalitate, miercuri, pe teren propriu, scor 1-1 (1-0), cu formaţia poloneză Legia Varşovia, într-un meci disputat pe Arena Naţională, în prima manşă a play-off-ului Ligii Campionilor.

Steaua a deschis scorul prin Piovaccari, în minutul 34, Legia reuşind egalarea prin Kosecki, în minutul 53.

Vlad Chiricheş, cel mai valoros fotbalist al celor de la Steaua, s-a accidentat la antrenamentul oficial de marţi, iar medicii nu au putut să-l recupereze până la ora meciului cu Legia. Reghecampf l-a înlocuit pe Chiricheş cu Gardoş.

Antrenorul echipei Steaua Bucureşti, Laurenţiu Reghecampf, a declarat, după remiza din meciul cu Legia Varşovia, că la formaţia sa s-a rupt ceva când a fost nevoit să-l înlocuiască, la pauză, pe mijlocaşul Mihai Pintilii cu Andrei Prepeliţă.

„Rezultatul nu ne mulţumeşte. Faptul că am reuşit să ne creăm ocazii dar nu am reuşit să marcăm mă nemulţumeşte. În acelaşi timp îmi dă speranţe pentru meciul de la Varşovia. Consider că am întâlnit un adversar foarte bun, care ne-a pus probleme în special în repriza a doua şi m-aş fi bucurat să nu am dreptate atunci când am spus că şansele sunt 50-50. Urmează un meci foarte dificil, dar pe care avem puterea să-l câştigăm… După 1-0 ne-am creat foarte multe şanse, dar cred că s-a rupt ceva când am fost nevoit să-l înlocuiesc pe Pintilii cu Prepeliţă. Nu au scăzut şansele, e acelaşi lucru ca înaintea acestui meci”, a spus Reghecampf.

Tehnicianul stelist a afirmat că echipa sa trebuie să obişnuiască cu gândul că ar putea pierde meciul retur de la Varşovia. „Calificarea se va juca la Varşovia şi nu cred că avem alte motive de îngrijorare în afara faptului că Pintilii nu va avea dreptul să joace. Nu ştiu cum vom reuşi să-l recuperăm pe Chiricheş până la meciul retur. În anumite momente nu am jucat la nivelul care trebuia, dar sunt mulţumit de randamentul tuturor jucătorilor. Latovlevici poate juca mai bine decât a făcut-o astăzi, dar ăştia sunt jucătorii noştri şi trebuie să avem încredere în ei. Nu cred că Latovlevici a jucat slab. Trebuie să facem mai mult la Varşovia, dar trebuie să ne obişnuim şi cu gândul că s-ar putea să şi pierdem”, a precizat Reghecampf.

Laurenţiu Reghecampf mai consideră că Legia este cel mai puternic adversar întâlnit de Steaua în acest sezon.

Mijlocaşul Mihai Pintili a jucat o repriză, fiind schimbat la pauză de Andrei Prepeliţă după o accidentare. Pintilii a primit şi un cartonaş galben şi va fi suspendat la meciul retur.

Partida retur se va disputa marţi, 27 august, de la ora 21.45, la Varşovia.

Steaua Bucureşti : Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă ’46) – A. Popa, Stanciu (Iancu ’61), Tănase – Piovaccari (Ad. Cristea ’70). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak – Rzezniczak, Jodlowiec (Broz ’27), Dossa Junior, Wawrzyniak – Furman, Vrdoljak – Kucharczyk (Zyro ’75), Radovici, Kosecki – Saganowski (Dvalişvili ’81). Antrenor: Jan Urban.

Cartonaşe galbene: Pintilii ’37, Prepeliţă ’66 / Rzezniczak ’19, Dossa Junior ’56, Zyro ’77, Kuciak ’78.

Arbitri: Nicola Rizzoli (central) – Andrea Stefani, Renato Faverani (asistenţi) – Antonio Damato, Domenico Celi (asistenţi suplimentari) – Riccardo Di Fiore (rezervă) – toţi Italia.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 50.655 de spectatori, dintre care aproximativ 800 de fani polonezi.

Înainte de începerea meciului s-a ţinut un moment de reculegere în memoria fostul internaţional român Costică Ştefănescu. Jucătorii stelişti au purtat banderole negre în memoria lui Ştefănescu.

Fanii Stelei de la Peluza Nord au avut o coregrafie din plăcuţe roşii, albastre şi galbene pe care era scris „Uniţi” şi au afişat un banner cu mesajul: „Uniţi nimeni nu ne poate învinge”.

Suporterii stelişti de la Peluza Sud au afişat următorul banner: „Open the gate for ultras”.

Echipele de start:

Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Georgievski, Szukala, Gardoş, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – A. Popa, Stanciu, Tănase – Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Legia Varşovia: Kuciak – Rzezniczak, Jodlowiec, Dossa Junior, Wawrzyniak – Furman, Vrdoljak – Kucharczyk, Radovici, Kosecki – Saganowski. Antrenor: Jan Urban.

Partida retur se va disputa la 27 august, la Varşovia.