Simona Halep și Muguruza, în finala Australian Open

Simona Halep a fost eliminată de Garbine Muguruza, scor 7-6 (10-8), 7-5, după un meci tensionat, care s-a jucat în condiții groaznice. La Melbourne au fost 40 de grade la ora meciului, unul care a durat două ore.

9:30. Final de meci! Simona Halep nu a reușit să ducă partida în decisiv, fiind învinsă de Garbine Muguruza și în al doilea set cu 7-5.

După ce şi-au împărţit mai multe servicii, Garbine Muguruza a obţinut primul break în faţa Simonei Halep, la scorul de 3-3 la game-uri. Jucătoarea română a revenit, reuşind un break, la scorul de 4-5. Primul set a ajuns în tie-break, unde Garbine Muguruza s-a impus cu 10-8.

Setul secund a început bine pentru Simona Halep. Românca a reușit un break în fața lui Muguruza, la scorul de 1-1 la game-uri. Jucătoarea din Spania a revenit, reușind la rândul său un break, dar egalitatea nu a durat mult, Muguruza având din nou un serviciu pierdut. După ce și-au împărțit mai multe game-uri, Halep a avut și ea un serviciu pierdut, la scorul de 5-4 la game-uri. La scorul de 6-5, Muguruza a mai reușit un break, impunându-se după aproximativ două ore și 5 minute.

În finala de la Australian Open se vor duela Garbine Muguruza și Sofia Kenin.

9:15. Muguruza câștigă pe propriul serviciu la 0. Este 5-4 pentru Simona!

9:13. Halep se distanțează din nou la două game-uri și poate intra în setul decisiv dacă face break-ul.

9:09. Simona conduce cu scorul de 4-3 în al doilea set.

8:53. Halep și Muguruza merg umăr la umăr, scor 2-2, în setul secund. Game-urile încep să dureze tot mai mult.

8:33. Muguruza câștigă cu greu primul set, în tie-break, scor 7-6 (10-8).

8:25. Se joacă de o oră, pe o căldură infernală.

8:19. Tie-break! Simona a fost aproape să facă break-ul din nou, dar a pierdut două mingi de set.

8:13. Halep conduce din nou și are ocazia să câștige primul set, scor 6-5.

8:08. Simona Halep egalează la 5-5, reușind un break la 0.

7:55: Garbine Muguruza câștigă primul break al meciului și conduce cu 4-3.

7:25: A început semifinala dintre Simona Halep și Garbine Muguruza. Partida se dispută pe o temperatură de 40 de grade Celsius.

Sofia Kenin, finalista-surpriză de la Australian Open 2020
Deja se cunoaște prima finalistă la AusOpen 2020și este o surpriză: tânăra americancă Sofia Kenin, de 21 de ani, nr. 15 WTA, care a învins-o în cealaltă semifinală pe nr. 1 WTA, australianca Ashleigh Barty.

Americanca de 21 de ani născută la Moscova a învins-o cu scorul de 7-6 (6), 7-5, pe australianca Ashleigh Barty, locul I WTA, calificându-se pentru prima dată în finala unui grand slam, la Australian Open.

Meciul a durat o oră şi 45 de minute.

Simona Halep urcă de luni pe locul 2 WTA
Dacă va obține victoria, Simona Halep va fi pentru a doua oară în carieră în finala primului turneu de Grand Slam al anului. În schimb, pentru Garbine Muguruza semifinalele de la Melbourne reprezintă o premieră.

Pe Simona Halep o așteaptă al șaselea duel cu Garbine Muguruza. Românca nu a câștigat niciodată pe hard în fața rivalei din Spania, dar este motivată la ideea că ar putea ajunge din nou în finală la Australian Open.

Numai că Simona Halep are misiune grea în drumul spre a doua finală la Australian Open, după cea din 2018. Adversara sa, Garbine Muguruza, se află la cea mai bună prestație a sa la Melbourne și a făcut victime importante la actuala ediție: Elina Svitolina, Kiki Bertens și Anastasia Pavlyuchenkova. Asta, în ciuda faptului că nici nu sperase să ajungă până în această fază a competiției, pentru că atunci când a venit în Australia nu era deloc în formă, fiind bolnavă.

„Voi fi pregătită! Vreau doar să mă bucur de joc. Sunt foarte mulțumită de faptul că am ajuns în semifinale fără să pierd vreun set. Obiectivul meu principal nu mai este locul din clasament, ci este reprezentat de titluri și de meciurile mari. Va fi extraordinar dacă voi reuși să câștig și un titlu pe hard”, a mărturisit Simona Halep, care deține un titlu de mare șlem pe zgură, la Roland Garros, și pe iarbă, la Wimbledon.

La rândul său, Garbine Muguruza, 26 de ani, fost lider mondial, actualmente numărul 32 WTA, crede că va avea un meci greu împotriva Simonei Halep. „Este o semifinală, așa că aștept un duel cu o jucătoare mare, bineînțeles. Sunt entuziasmată să am încă o bătălie cu ea”, a spus Muguruza.

Garbine Muguruza conduce cu 3 la 2 în întâlnirile directe cu Halep. Jucătoarea din Spania s-a impus mereu pe suprafețe dure, în timp ce românca a câștigat meciurile disputate pe zgură.

„Muguruza e un adversar foarte greu, poate cel mai greu în clipa de față din turneu.Va fi un meci de mare tensiune, de mare confruntare între aceste jucătoare de mare nivel”, a spus la Digi24 comentatorul de tenis Cristian Tudor Popescu.

Simona Halep e singura jucătoare din careul de ași de la Melbourne care nu a cedat niciun set în actuala ediție. Mai mult, ea s-a calificat în semifinale obținând victoria în fața estonei Anett Kontaveit în mai puțin de o oră de joc.

Indiferent dacă va accede sau nu în finală, Simona Halep va urca de luni pe locul 2 în clasamentul WTA.