Simona Halep s-a calificat în sferturi la Madrid după un meci interzis cardiacilor

Simona Halep a avut parte de un nou meci interzis cardiacilor. Câștigătoarea de anul trecut a turneului a fost, la fel ca marți, aproape de a fi eliminată. De data aceasta, Samantha Stosur ia pus mari probleme în optimi.

După ce a câștigat primul set la 4, Halep s-a văzut egalată de australiancă, la același scor. În decisiv, Halep a preluat conducerea la 3 și s-a impus cu același scor ca în primul set, 6-4.

Simona Halep se va dula, în sferturile de finală, cu Coco Vandeweghe, din SUA și are asigurat un cec de 130.965 de euro.

Irina Begu (nr. 36 WTA) a fost eliminată în turul 3 al turneului de la Madrid. Românca a pierdut în 2 seturi, scor 1-6, 5-7, în fața olandezei Kiki Bertens (nr. 19 WTA).