Simona Halep, Sport

Simona Halep s-a calificat în semifinale la Indian Wells

Simona Halep este prima jucătoare calificată în semifinale la Indian Wells 2015, după victoria în trei seturi în faţa jucătoarei iberice Carla Suarez Navarro.

simona_halep3_98281200

Simona Halep, numărul trei mondial, s-a calificat, miercuri, în semifinalele turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după ce a trecut de spaniola Carla Suarez Navarro, în trei seturi, cu 5-7, 6-1, 6-1.

Halep (23 ani) este prezentă pentru al doilea an consecutiv în semifinalele turneului californian, anul trecut fiind învinsă în penultimul act de poloneza Agnieszka Radwanska, în două seturi, cu 6-3, 6-4.

Sfertul de finală cu Carla Suarez Navarro a durat o oră și 54 de minute și a fost unul echilibrat, deși Simona și-a adjudecat seturile doi și trei cu un scor categoric.

Iberica (26 ani, 13 WTA) a început foarte bine meciul, a câștigat primul ghem pe serviciul său, iar apoi a reușit break-ul, după ce Halep salvase patru mingi de break. Halep nu a reușit să își găsească ritmul și s-a trezit condusă cu 4-0, soarta setului părând decisă. Totuși, Simona a reușit o revenire spectaculoasă, egalând situația, 4-4, după un dublu break. Totuși, adversara a reușit să încheie setul cu 7-5, în 51 de minute.

Suarez Navarro, cap de serie nr. 12 la Indian Wells, a început cu dreptul și setul al doilea (1-0), dar apoi Simona a câștigat ghem după ghem, încheind setul cu 6-1, în 30 de minute, după un break ”alb”.

În decisiv, Simona Halep, a treia favorită a turneului, a început la cârma jocului, și-a făcut serviciul și apoi a reușit un break (2-0), ajungând la opt ghemuri câștigate consecutiv. Carla Suarez a avut o tresărire de orgoliu, a făcut rebreak (2-1), dar nu a fost decât o amânare a verdictului, pentru că Simona a fost de neoprit și s-a impus cu 6-1, în 33 de minute.

Înaintea partidei de la Indian Wells, Halep și Carla Suarez Navarro câștigaseră fiecare câte patru meciuri, dar iberica a obținut și o victorie fără joc, anul trecut, când Simona a declarat forfait la meciul programat în optimi la Roma.

Simona a învins în 2012, în primul tur la Miami, cu 6-7 (5), 6-3, 6-3, și în primul tur la Tokyo, cu 6-2, 6-3, în 2013 în semifinale la s-Hertogenbosch, cu 6-3, 6-2, și la New Haven, în optimi, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Jucătoarea spaniolă a câștigat în 2010 la Barcelona, în primul tur, cu 6-4, 3-6, 6-3, în 2011 la US Open, în turul al doilea, cu 3-6, 6-2, 6-2, în 2012, din nou la Barcelona, cu 6-4, 6-1, în sferturi, în 2013, în primul tur la Roland Garros, cu 3-6, 6-2, 6-2.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 220.230 dolari și 390 de puncte WTA, iar în penultimul act o va înfrunta pe câștigătoarea meciului dintre americanca Serena Williams, liderul mondial, și elvețianca Timea Bacsinszky, cap de serie nr. 27.

Serena are 4-1 în duelurile directe cu Halep, dar fiecare a obținut câte o victorie în toamnă la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona cu 6-0, 6-2 în grupă, iar Williams cu 6-3, 6-0 în finală. În schimb, Halep a învins-o pe Bacsinszky în ambele partide directe.

SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO

Desfăşurarea meciului:

Game 26 Simona Halep serveşte pentru câştigarea meciului şi calificarea în semifinale. Scorul este 30-30. Minge de meci, pentru Simona, salvată de iberică.

Game 25 Minge de break pentru Simona, care conduce cu 40-30. Iberica salvează game-ul, 40-40. Simona insistă şi mai câştigă un break, 5-1.

Game 24 40-0 pentru Simona, care defilează spre semifinale! Acum e 4-1!

Game 23 Re-break Halep, după ce Suarez Navarro face dublă greşeală într-un moment decisiv, când Halep avea avantaj. 3-1 pentru româncă.

Game 22 Suarez Navarro îşi ia break-ul înapoi, dar Simona continuă să conducă în setul decisiv, scor 2-1.

Game 21 Break Simona, la 30, după ce campioana noastră a avut 40-0.

Game 20 Setul decisiv începe cu Simona la serviciu, 30-30. Compatrioata noastră beneficiază de o susţinere mai mare din partea publicului, decât adversara sa. Navarro se agaţă de fiecare punct, e o adversară foarte incomodă, 40-40. Halep câştigă totuşi game-ul, 1-0.

Game 19 Halep are 40-0 pe serviciul lui Suarez Navarro. Trei mingi de set! O câştigă pe prima şi egalează situaţia la seturi, 1-1.

Game 18 Cel mai lung game al setului doi e câştigat de Simona, care a avut de fiecare dată avantaj, dar i-a fost greu să închidă game-ul.

Game 17 Simona se apropie de un un dublu break. A avut 40-30, însă iberica a egalat. Acum are o nouă minge de break. Punct excepţional reuşit de Simona, la capătul unui schimb superb de mingi, compatrioata noastră conduce cu 4-1 în setul doi.

Game 16 Simona îşi câştigă serviciul fără probleme, iar în aceste momente este cea care conduce disputa din teren, e jucătoarea mai puternică.

Game 15 Break Simona, care conduce cu 2-1 în acest set. Este pentru prima oară când Simona Halep are avantaj în acest meci.

Game 13 Setul doi începe tot cu Navarro la serviciu şi, la fel ca în primul set, Halep câştigă primul punct, 15-0 pentru româncă. Iberica revine şi câştigă primul game al setului doi.

Game 12 Halep serveşte, 15-15, 30-30. Navarro este acum la a doua minge de break, după ce prima a fost salvată de Simona. Iberica nu mai greşeşte şi câştigă primul set, 7-5.

Game 11 40-15 pentru Navarro, care serveşte. Iberica nu are probleme în a-şi face serviciul, 6-5 pentru ea.

Game 10 Simona la serviciu, extrem de nervoasă, la cea mai mică greşală pe care o face. Acum scorul e 30-30. Reuşeşte să îşi ia serviciul şi e 5-5.

Game 9 Game la 0 câştigat de Navarro, care conduce cu 5-4.

Game 8 Halep are 40-0, dar Navarro egalează, 40-40. Simona încheie totuşi game-ul şi o ajunge din urmă pe oponenta sa, 4-4.

Game 7 Minge de break Halep, care conduce cu 40-30. 4-3 pentru Simona, care urmează la serviciu.

Game 6 Halep la serviciu. Face a doua sa dublă-greşeală în acest meci, 15-30. Meciul seamănă mult cu cel pe care Halep l-a jucat în turul doi, cu Daria Gavrilova, când de asemenea a avut dificultăţi în primul set. Halep revine însă şi câştigă, reducând diferenţa, 2-4.

Game 5 Revenire Halep, care are două mingi de break, 40-15. Simona câştigă break-ul la 30, cu un punct foarte spectaculos. Compatrioata noastră pare însă obosită şi face eforturi mari să menţină un nivel de joc ridicat.

Game 4 Un nou break câştigat de iberică, soarta primului set fiind jucată în mare măsură, mai ales că la serviciu urmează Navarro.

Game 3 Suarez Navarro îşi câştigă serviciul la 0 şi are acum 3-0.

Game 2 Serveşte Simona, 0-15, 15-15. Sportiva noastră are ceva dificultăţi în acest debut de meci, îşi câştigă punctele cu destulă greutate, 30-30. Minge de break pentru iberică, salvată de Simona. Pentru a patra oară în acest game este egalitate la 40, Navarro a avut până acum trei mingi de break. În cele din urmă Navarro câştigă şi se distanţează la 2-0.

Game 1 Partida începe cu Suarez Navarro la serviciu. Simona câştigă primul punct, dar pierde game-ul la 30.

Meciul SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO va avea loc pe terenul central, aceasta urmand a fi prima prezenta a romancei pe arena principala la aceasta editie a Indian Wells.

Simona Halep si Carla Suarez Navarro se cunosc foarte bine, scorul intalnirilor directe fiind 4-4. În 2013, Simona Halep s-a impus de două ori (6-3, 6-2 la ‘s-Hertogenbosch şi 3-6, 6-4, 6-1 la New Haven), în timp ce Carla Suarez Navarro a câştigat întâlnirea de la Roland Garros, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2. În 2014, cele două ar fi trebuit să se întâlnească la Roma, dar Simona Halep s-a retras.

SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO. Simona Halep s-a calificat in sferturile de finala ale turneului de la Indian Wells dupa ce a trecut in doua seturi de Karolina Pliskova. Romanca s-a impus cu 6-4, 6-4. „Îmi doresc în primul rând să mă bucur de acest turneu, de faptul că am ajuns până în sferturi. Sper să mă recuperez fizic pentru următorul meci. Mi-a fost mai uşor astăzi cu aceşti suporteri minunaţi”, a spus Simona Halep.

SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO. Pentru calificarea în sferturile de finală, SIMONA HALEP şi CARLA SUAREZ NAVARRO vor primi câte 112.270 de dolari şi 215 puncte WTA. Calificarea în semifinale înseamnă 220.230 de dolari şi 390 de puncte WTA.

SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO. Carla Suarez Navarro a învins-o pe Heather Watson (43 WTA) în optimile de finală de la Indian Wells. Carla Suarez Navarro s-a impus cu 7-6 (5), 3-6, 6-1, după două ore şi 19 minute.

SIMONA HALEP CARLA SUAREZ NAVARRO. Simona Halep este numarul 3 WTA, iar Carla Suarez Navarro ocupa locul 13 in clasamentul WTA si a castigat din tenis peste 4 milioane de dolari. In cariera, Carla Suarez Navarro a castigat doar un titlu WTA.