Simona Halep, accidentată în meciul cu Eugenie Bouchard!

Simona Halep a solicitat intervenția medicului în partida cu jucătoarea canadiană Eugenie Bouchard.

6791952_afp___mediafax_foto_pascal_guyot_68382000

După 22 de minute de joc, Simona Halep acuză dureri la glezna stângă și cere interveția medicului. Scorul este 2-2 în primul set.

Meciul dintre Halep şi Bouchard este al doilea de pe terenul central, fiind precedat de cealaltă semifinală dintre Petra Kvitova, locul 6 WTA şi cap de serie numărul 6, şi Lucie Safarova, locul 23 WTA şi cap de serie numărul 23.

Simona Halep, locul 3 WTA şi cap de serie numărul 3, a devenit, miercuri, prima jucătoare din România care se califică în semifinelele turneului de Grand Slam de la Wimbledon, după ce a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-0, pe sportiva germană Sabine Lisicki, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 19.

Halep a depăşit astfel performanţa Virginiei Ruzici, calificată în sferturile de finală, în 1978 şi 1981.