Simona Halep

Simona Halep a ajuns în sferturile de finală de la Gippsland Trophy

Simona Halep, locul 2 WTA şi cap de serie numărul 1, s-a calificat în sferturile de finală ale turneului Gippsland Trophy, după ce a învins-o, miercuri, cu scorul de 6-2, 6-4, pe germana Laura Siegemund, locul 51 WTA. Simona Halep a declarat, după calificare, că secretul colaborării bune pe care o are cu antrenorul Darren Cahill este comunicarea. ”Este blând şi dur în acelaşi timp. Nu e uşor să lucrezi cu el”,a precizat ea. Echipa Simona Halep/Daria Gavrilova s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de categorie WTA 500 Gipsland Trophy.

Halep a început meciul calm şi precis, ducând repede scorul la 4-0 şi 40-15 pe serviciul adversarei. Din acel moment, jucătoarea română a redus turaţia motoarelor şi Siegemund a echilibrat jocul. Deşi nu a obţinut al treilea break, Halpe a câştigat primul set fără mari probleme, cu 6-2,

Setul al doilea a început cu o serie de greşeli ale Simonei Halep, care şi-a pierdut serviciul la 0-1, după ce a condus cu 40-15. Germana a avut două mingi de 3-0 (40-15), trei de 3-1 (15-40 şi avantaj), dar scorul a devenit egal, 2-2.

Ieşită din criză, Halep a făcut un nou break în ghemul al nouălea şi a pus capăt meciului cu 6-4, după o oră şi 32 de minute de joc.

După acest succes, scorul partidelor directe intre cele două jucătoare este 2-2.

În sferturi, Simona Halep va evolua cu Ekaterina Alexandrova (Rusia), locul 33 WTA şi cap de serie numărul 9, care a trecut, cu 6-4, 6-2, de Iga Swiatek (Polonia), locul 17 WTA şi cap de serie numărul 6, după 80 de minute de joc.

Calificarea în această fază este recompensată cu un premiu de 8.770 de dolari şi cu 100 de puncte WTA.

Tot în optimi şi tot miercuri, Irina Begu, locul 79 WTA, a învins-o, cu scorul de 4-6, 7-6 (10), 7-6 (4), pe britanica Johanna Konta, locul 14 WTA şi cap de serie numărul 5.