Champions League
Sport

S-a aflat prima finalistă a Champions League

Returul dintre Bayern și Atletico Madrid a stabilit cine va merge în finala Champions League ce se va disputa pe 28 mai pe stadionul Giuseppe Meazza.
Spaniolii de la Atletico au mers în Germania cu un avantaj de un gol, după meciul tur. În retur, scorul a fost 2-1 pentru nemți, dar Atletico va merge în finală.

Semifinala dintre Bayern Munchen şi Atletico a fost un meci de infarct cu două penaltiuri ratate, mulţi nervi şi îndârjire. Nemţii au început în forță meciul retur din semifinala Ligii Campionilor cu Atletico Madrid și au deschis scorul în minutul 31. Apoi, peste numai 3 minute, Muller a ratat un penalti.

Spaniolii au egalat prin Antoine Griezmann în minutul 56, dar Lewandowski a readus speranțele nemților cu golul din minutul 74. Spaniolii putea închide semifinala în minutul 83, însă Torres a ratat și el un penalti.

Tensiunea a crescut pe teren și jucătorii celor două formații au fost la un pas să se ia la bătaie. Pe finalul primei părți, un duel la minge între doi jucători l-a făcut pe Diego Simeone să sară la harță cu Pep Guardiola. Cei doi n-au apucat decât să-și arunce câteva cuvinte dure, fiind despărțiți de Ribery.