România se MENȚINE în Grupa Mondială II după ce Irina Begu a trecut de Heather Watson la Fed Cup

România și-a păstrat locul în Grupa Mondială II a Fed Cup, după ce a învins formația Marii Britanii în meci de baraj, duminică, la Tenis Club IDU din Mamaia, scor 3-1, prin punctul adus de Irina Begu, care a dispus de Heather Watson cu 6-4, 7-5.

Begu, asistată de pe bancă de colega ei Sorana Cîrstea, s-a impus la capătul unui meci echilibrat, care a durat două ore și două minute.

După ce a ratat primul meci de simplu, sâmbătă fiind înlocuită de Sorana Cîrstea din cauza unor probleme medicale, Irina a început cu break, iar apoi a condus cu 3-1, dar Watson a revenit și a restabilit egalitatea (3-3). Begu a reușit să câștige din nou contra serviciului, iar apoi a reușit să se desprindă la 5-3, după un ghem în care a avut 40-0, iar apoi a salvat două mingi de break. Românca a încheiat setul cu 6-4, după 43 de minute, anunță Agerpres.

Setul secund a fost și mai strâns, Watson fiind la conducere cu serviciul, 1-0, 2-1, 3-2. La 3-3, Begu a făcut break, dar imediat și-a pierdut serviciul, iar apoi Watson a preluat conducerea cu 5-4, după trei mingi de break ratate de jucătoarea noastră. Irina a restabilit egalitatea, 5-5, a reușit să câștige un nou break, iar apoi a obținut victoria cu 7-5.

Irina Begu (26 ani, 33 WTA) o învinsese pe Heather Watson (24 ani, 113 WTA) și în singura sa confruntare anterioară, în 2013, 6-2, 6-4 în primul tur la Indian Wells.

Begu a reușit 3 ași în acest meci, față de 2 ai adversarei, a făcut 6 duble greșeli (3 Watson), a realizat nu mai puțin de 26 de winners (20 britanica), ambele jucătoare făcând multe erori neforțate (38 Irina, 40 Watson).

În meciurile de sâmbătă, Simona Halep a dispus cu 6-4, 6-1 cu Heather Watson, iar Johanna Konta a învins-o pe Sorana Cîrstea cu 6-2, 6-3. Duminică, Halep a întrecut-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-3, iar Begu a câștigat cu 6-4, 7-5 în fața britanicei Heather Watson.

România țintea menținerea în al doilea eșalon valoric al Fed Cup, după ce a fost învinsă de Belgia cu scorul de 3-1, în februarie, la București, în primul tur al Grupei Mondiale II.

Marea Britanie viza promovarea în Grupa Mondială II, după ce a câștigat barajul de promovare din Grupa I valorică a zonei Europa-Africa. Britanicele (Johanna Konta, Heather Watson, Jocelyn Rae/Laura Robson) au câștigat Grupa C, după victorii cu 3-0 în fața Letoniei, Turciei și Portugaliei, pentru ca în barajul de promovare să se impună cu 2-1 în fața Croației.