Sport

Real Madrid a câștigat Champions League

Real Madrid este câștigătoarea Champions League din acest sezon după ce a trecut de Atletico Madrid în finala competiției.
Meciul a fost plin de suspans pentru că învingătoarea s-a decis la penalty-uri. Real a deschis scorul prin Sergio Ramos în minutul 15. În repriza a doua, Simeone a mizat pe cartea atacului în cea de-a doua repriză şi după pauză l-a introdus pe Carrasco în locul lui Fernandez. Cei de la Atletico au beneficiat de un penalty imediat după pauză, dar Griezmann a trimis în bară. Egalarea a venit în abia în minutul 79, tocmai prin Carrasco.
În prelungiri, s-a jucat pe contre în foarte multe momente, dar golul nu avenit nici de o parte nici de cealaltă. La loviturile de departajare, Ronaldo a marcat golul decisiv, imediat după prima ratare, care i-a aparţinut lui Juanfran. Astfel, Real Madrid s-a impus cu 5-3 și este noua campioană a Europei, câștigând trofeul pentru a 11-a oară.