Răzvan Lucescu, pe val. El a câștigat Cupa Arabiei Saudite cu Hilal

Al Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (51 de ani), a cucerit Cupa Arabiei Saudite, reușind să o învingă în finala competiției pe Al Nasr, scor 2-1.

Răzvan Lucescu a câștigat al treilea trofeu alături de Al Hilal, la 1 an și 5 luni de la numirea sa pe banca echipei din Riad. Al Hilal a învins-o pe Al Nasr în finala „Cupei Regelui”, scor 2-1, grație golurilor reușite de Jang Hyun-Soo (minutul 10) și Bafetimbi Gomis (42). Sud-coreeanul a înscris la capătul unui corner executat de vedeta Giovinco, printr-o lovitură de cap pe spate, în timp ce Gomis a transformat fără emoții un penalty.
razvan lucescu al hilal cupa, arabiei
Avantajul de două goluri al lui Al Hilal s-a păstrat până în minutul 72, atunci când Ayman Yahya a redus din diferență, însă Al Nasr nu a avut puterea de a mai înscrie încă o dată.

Răzvan Lucescu câștigă astfel Cupa Arabiei Saudite pentru prima dată, după ce a triumfat alături de Al Hilal în campionat și în Liga Campionilor Asiei.