Sport

Prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal feminin

Oltchim a fost invinsa de Gyor ETO

Prima mansa a semifinalelor Ligii Campionilor la handbal femininCampioana Romaniei la handbal feminin, Oltchim Ramnicu Valcea, a fost invinsa, sambata, la Bucuresti, cu scorul de 24-22 (14-10), de formatia ungara Gyor ETO, in mansa tur a semifinalelor Ligii Campionilor. Partida s-a desfasurat la Sala Polivalenta din Bucuresti, umpluta pana la refuz de peste 5.000 de sustinatori ai Oltchimului. La mijlocul reprizei, tabela arata 3-9 pentru echipa maghiara, dupa minute bune de incercari esuate ale Oltchimului de a reduce handicapul. La pauza, tabela arata 10-14, dupa o prima repriza sub asteptari a Oltchimului, in care s-a remarcat doar extrema Ada Nechita, care nu a fost titulara. Repriza secunda a debutat tot cu greseli in atacul Oltchimului, care au exasperat suporterii. Al doilea gol din actiune al Katarinei Bulatovici, din totalul de trei, a venit abia in minutul 34 (11-15).

Ultimele minute au fost dramatice, pana si Gorbicz a ratat de la 7 metri (22-23, min. 59). Oltchim nu a avut insa forta nici macar de a egala, desi a avut sansa, iar partida s-a incheiat in favoarea campioanei Ungariei, care a si meritat-o, nu pentru ca a jucat mai bine, ci mai ales pentru ca a stiut sa speculeze mult prea numeroasele greseli ale adversarei la acest nivel.