Povestea sculpturii din Târgu Jiu a bustului Arethiei Tătărăscu, soţia fostului premier al României Gheorghe Tătărăscu, pe care autorităţile l-au dat la refăcut pentru că l-au considerat prea „sexos”, a ajuns în presa internaţională. Daily Mail, dar şi Huffington Post, ediţia britanică, relatează despre această poveste românească.
Astfel, într-un articol intitulat „«Sâni prea mari» pentru bustul fostei prime doamne a României Arethia Tatarescu, afirmă Ministerul Culturii”, The Huffington Post prezintă situaţia bustului soţiei fostului premier al României Gheorghe Tătărescu, amplasat ilegal în Târgu-Jiu, potrivit Ministerului român al Culturii.
„Un bust sculptat pentru a o comemora pe soţia unui preşedinte al României trebuie refăcut pentru că sânii acesteia sunt prea mari», a afirmat Ministerul Culturii din această ţară. (…) Pompiliu Ciolacu, şeful Direcţiei de Cultură şi Patrimoniu al Consiliului Local (Gorj, n.r.), a declarat: «Din punct de vedere artistic este exagerat şi nu prezintă adevărata imagine a persoanei». Radu Boroianu, secretar de stat în Ministerul Culturii, a decis ca această sculptură să fie dată jos de pe soclu şi refăcută de artistul local Paul Popescu. Consiliul Judeţean Gorj a plătit pe această operă peste 4.000 de lire sterline”, se arată în articolul publicat pe ediţia britanică a site-ului The Huffington Post.


