Sport, Stiri, Ultima Ora

Noi recorduri mondiale stabilite la Doha

Francezul Florent Manaudou, sportiva ungară Katinka Hosszu şi ştafeta mixtă a SUA au stabilit recorduri mondiale, sâmbătă, la CM de nataţie în bazin scurt de la Doha.

atletism_83458500

Manaudou a câştigat proba de 50 metri spate, cu timpul de 22 de secunde şi 22 de sutimi. El a îmbunătăţit recordul mondial de 22.61 stabilit în 22 noiembrie 2009 de americanul Peter Marshall.

Sâmbătă, pe locul doi la 50 m spate s-a clasat americanul Eugene Godsoe (23.05), iar medalia de bronz i-a revenit sportivului rus Stanislav Donets (23.10).

Katinka Hosszu s-a impus sâmbătă în proba de 200 de metri mixt, cu timpul de două minute, o secundă şi 86 de sutimi. Hosszu a îmbunătăţit recordul de 2:02.13 stabilit tot de ea, în data de 31 august. Sâmbătă, pe locul doi s-a clasat britanica Siobhan-MArie O’Connor (2:05.87), iar poziţia a treia a fost ocupată de americanca Melanie MArgalis (2:06.8).

La ştafeta mixtă 4×50 m liber, SUA a stabilit un record mondial cu timpul 1:28.57. Pe locul doi s-a clasat Rusia (1:29.13), iar pe poziţia a treia a terminat Brazilia (1:29.17). Precedentul record, de 1:29.53, aparţinea Rusiei din data de 14 decembrie 2013.