Nicușor Dan, candidat la alegerile prezidențiale, a explicat că salariile și pensiile românilor nu vor putea fi majorate în următoarea perioadă. Potrivit primarului Capitalei, nicio economie nu se poate baza pe un PIB de 9%. Astfel, găsirea unui echilibru fiscal ar fi un prim pas pentru viitorul României.
Nicușor Dan, despre pensiile și salariile românilor
Pentru moment, creșterea pensiilor și a salariilor nu poate fi luată în calcul. Nicușor Dan a subliniat că economia României are nevoie de un cadru funcțional, aspect esențial pentru a se ajunge la un echilibru.
„Trebuie să ne uitam la echilibrul fiscal, nicio economie nu se poate baza pe un PIB de 9%, noi trebuie sa-i dam economiei românești un cadru stimulant. Evident ca ne dorim salarii mai mari. Noi trebuie să facem din economia românească un cadru funcțional. Ea nu stimulează inițiativa privată. Vrem toți salarii mai mari. Dar a da un salariu minim mai mare decât poate economia este o formă de intervenționism a statului care nu e corectă. Nu trebuie forțată economia”, a declarat primarul Capitalei la România TV.
Rolul mediului privat
Candidatul la prezidențiale a atras atenția că nu există flexibilitate în mediul public.
„De multe ori, în orașe mai mici, trebuie sa cunoști pe cineva ca să ajungi să lucrezi la stat, iar la concursuri nu esti evaluat pe competență, ci cum înveți mai bine pe de rost niște texte. Există niște evaluări care se fac anual. Nu există flexibilitate în mediul public. Tot timpul, legislația protejează funcționarul, și nu instituția care vrea să se eficientizeze”, a adăugat el.
Nicușor Dan: Eu cred foarte mult în mediul privat
Candidatul la prezidențiale a adus în prim plan și subiectul digitalizării, menționând că are opiniile venite din partea companiilor de top ar trebui luate în calcul.
„Eu cred foarte mult în mediul privat. Dacă vrem să digitalizăm, primul meu impuls e sa ma duc la primele 10 firme IT din România să le intreb cum ați face voi. Angajatul la stat reflexul lui este să nu greșească cumva. Dacă nu faci nimic, nu greșești. Ce poate face președintele e să aducă specialiștii să spună hai să vedem care sunt problemele in digitalizare”, a încheiat primarul Capitalei.