Naomi Osaka

Naomi Osaka a fost eliminată de la Miami Open 2021

Naomi Osaka, nr.2 în tenisul mondial feminin, a fost eliminată surprinzător, miercuri seara, în sferturile de finală ale turneului de la Miami 2021, de sportiva Maria Sakkari din Grecia, nr. 25 WTA.

Primul set a fost câștigat cu un categoric 6-0 de Maria Sakkari, în 24 de minute. În setul al doilea, japoneza Naomi Osaka și-a mai revenit, dar nu suficient pentru a duce partida în decisiv, prin urmare, grecoaica și-a adjudecat victoria câștigând acest set cu 6-4.

Naomi Osaka ratează astfel șansa de a reveni în fruntea clasamentului mondial, așa că nr.1 va continua să fie Ashleigh Barty, o performanță istorică pentru Australia, în timp ce Simona Halep, care s-a retras de la Miami înainte de turul al treilea, din cauza unei accidentări, rămâne pe locul al treilea.

Barty va rămâne în fruntea clasamentului mondial pentru cel puțin încă cinci săptămâni, atingând performanța de a-și păstra locul pentru 74 de săptămâni consecutive, ceea ce o plasează pe locul al nouălea într-un clasament al celor mai „longevive” deținătoare ale titlului de lider. Recordul îl deține Steffi Graf, care a fost lider mondial timp de 377 de săptămâni.

Cine joacă în semifinale
Ashleigh Barty, numărul unu mondial, s-a calificat în semifinalele turneului Miami Open, competiţie de categoria WTA 1.000 dotată cu premii totale în valoare de 3.260.190 dolari, învingând-o cu 6-4, 6-7 (5/7), 6-3 pe belarusa Arina Sabaleka. Barty (24 ani), deţinătoarea titlului şi principala favorită a turneului din Florida, se va lupta pentru un loc în finală cu ucraineanca Elina Svitolina, cap de serie numărul 5, care a dispus cu 6-3, 6-2 de letona Anastasija Sevastova, după doar 69 minute de joc. Sevastova trebuia să fie adversara Simonei Halep în partida înaintea căreia sportiva din România s-a retras.

În acestă noapte joacă pentru calificarea în semifinale și sportiva canadiană de origine română Bianca Andreescu, nr. 8 WTA, care o va avea ca adversară pe spaniola Sarra Sorribes Tormo, nr 58 WTA și proaspătă câștigătoare a titlului în turneul de la Guadalajara din Mexic.