Moruțan

Moruțan și Cicâldău, cele mai mari note după Galatasaray – Lazio! Cum îi descriu italienii pe cei doi

Galatasaray, cu Olimpiu Moruțan și Alexandru Cicâldău printre titulari, a învins Lazio, scor 1-0, în prima rundă din grupele Europa

Moruțan a avut cea mai mare ocazie de a înscrie în prima repriză. În minutul 23, fostul jucător de la FCSB a primit de la Cicâldău și a șutat puternic, de la marginea careului, însă mingea a nimerit transversala porții lui Lazio.

Olimpiu a avut o contribuție importantă și la autogolul caraghios al italienilor. A trecut de un adversar, a centrat în careu, Lazzari a încercat să respingă, însă mingea s-a dus pe cadrul porții și portarul Strakosha a respins în plasă.

Alexandru Cicâldău a avut și el o prestație consistentă. Pe lângă pasa bună pentru Moruțan din prima repriză, fostul jucător al Universității Craiova a avut două șanse importante de a înscrie în poarta lui Lazio, ambele în partea secundă.

Cei doi români și Kerem Akturkoglu au fost jucătorii lui Galatasaray care au primit cele mai mari note (6,5) din partea jurnaliștilor italieni de la tuttomercatoweb.com.

„Românul a fost capabil să pună o presiune constantă asupra întregii apărări a lui Lazio. Prima dată a lovit bara transversală a lui Strakosha, care era bătut, iar apoi a pus mingea în careu la faza în care portarul biancocelestilor a făcut eroarea decisivă”, au scris italienii despre Moruțan.

„Are capacitatea de a fi mereu găsit la locul și momentul potrivit. I-a lipsit doar golul pentru o prestație extraordinară, dar Strakosha a fost cel care s-a opus, iar apoi i-au lipsit câțiva centimetri”, a fost descrierea făcută lui Cicâldău de sursa citată.

85 de minute a evoluat Olimpiu Moruțan în meciul cu Lazio. El a fost înlocuit de Sofiane Feghouli.
90 de minute a bifat Alexandru Cicâldău, Christian Luyindama fiind cel care l-a înlocuit.
După prima rundă din grupa E a Conference League, Galatasaray e prima, cu trei puncte, fiind urmată de Olympique Marseille și Lokomotiv Moscova, formații care au remizat joi seară, scor 1-1. În următoarea etapă, turcii vor evolua pe terenul lui OM.