Startul celei mai scumpe competiţii de fotbal din lume se dă pe 12 iunie
Pe 12 iunie începe Campionatul Mondial din Brazilia, ediţia din 2014 fiind şi cea mai scumpă din istoria competiţiei, cu ale sale costuri de 14 miliarde de dolari.
Meciul de deschidere va fi joi, între Brazilia şi Croaţia, iar competiţia ne pregăteşte numeroase partide tensionate între marile puteri ale planetei şi dueluri pasionante între cei mai tari fotbalişti din lume. Campionatul se va încheia pe 13 iulie, odată cu marea finală.
GRUPA A – Brazilia, Croatia, Camerun şi Mexic
12 iunie, Brazilia – Croatia, 23.00 – TVR 1
13 iunie, Mexic – Camerun, 19.00 – TVR 1
17 iunie, Brazilia – Mexic, 22.00 – TVR 1
19 iunie, Camerun – Croaţia, 01.00 – TVR 1
23 iunie, Camerun – Brazilia, 23.00 – TVR 1
23 iunie, Croaţia – Mexic, 23.00 – TVR 2
GRUPA B – Spania, Olanda, Chile şi Australia
13 iunie, Spania – Olanda, 22.00 – TVR 1
14 iunie, Chile – Australia, 01.00 – TVR 1
18 iunie, Australia – Olanda, 19.00 – TVR 1
18 iunie, Spania – Chile, 22.00 – TVR 1
23 iunie, Australia – Spania, 19.00 – TVR 1
23 iunie, Olanda – Chile, 19.00 – TVR 1
GRUPA C – Grecia, Columbia, Japonia şi Coasta de Fildeş
14 iunie, Columbia – Grecia, 19.00 – TVR 1
15 iunie, Coasta de Fildeş – Japonia, 04.00 – TVR 1
19 iunie, Columbia – Coasta de Fildeş, 19.00 – TVR 1
19 iunie, Japonia – Grecia, 01.00 – TVR 1
24 iunie, Japonia – Columbia, 23.00 – TVR 2
24 iunie, Grecia – Coasta de Fildeş, 23.00 – TVR 1
GRUPA D – Italia, Anglia, Uruguay şi Costa Rica
14 iunie, Uruguay – Costa Rica, 22.00 – TVR 1
15 iunie, Anglia – Italia, 01.00 – TVR 1
19 iunie, Uruguay – Anglia, 22.00 – TVR 1
20 iunie, Italia – Costa Rica, 19.00 – TVR 1
24 iunie, Costa Rica – Anglia, 19.00 – TVR 2
24 iunie, Italia – Uruguay, 19.00 – TVR 1
GRUPA E – Franţa, Elveţia, Ecuador şi Honduras
15 iunie, Elveţia – Ecuador, 19.00 – TVR 1
15 iunie, Franţa – Honduras, 22.00 -TVR 1
20 iunie, Elveţia – Franţa, 22.00 – TVR 1
20 iunie, Honduras – Ecuador, 01.00 -TVR 1
25 iunie, Honduras – Elveţia, 23.00 – TVR 2
25 iunie, Ecuador – Franţa, 23.00 – TVR 1
GRUPA F – Argentina, Bosnia, Nigeria şi Iran
15 iunie, Argentina – Bosnia, 01.00 – TVR 1
16 iunie, Iran – Nigeria, 22.00 – TVR 1
21 iunie, Argentina – Iran, 19.00 – TVR 1
21 iunie, Nigeria – Bosnia, 01.00 – TVR 1
25 iunie, Bosnia – Iran, 19.00 – TVR 2
25 iunie, Nigeria – Argentina, 19.00 – TVR 1
GRUPA G – Germania, Portugalia, SUA şi Ghana
16 iunie, Germania – Portugalia, 19.00 – TVR 1
16 iunie, Ghana – SUA, 01.00 – TVR 1
21 iunie, Germania – Ghana, 22.00 – TVR 1
22 iunie, SUA – Portugalia, 01.00 – TVR 1
26 iunie, SUA – Germania, 19.00 – TVR 2
26 iunie, Portugalia – Ghana, 19.00 – TVR 1
GRUPA H – Rusia, Belgia, Coreea de Sud şi Algeria
17 iunie, Belgia – Algeria, 19.00 – TVR 1
17 iunie, Rusia – Coreea de Sud, 01.00 – TVR 1
22 iunie, Belgia – Rusia, 19.00 – TVR 1, TVR HD
22 iunie, Coreea de Sud – Algeria, 22:00 – TVR 1
26 iunie, Algeria – Rusia, 23.00 – TVR 2
26 iunie, Coreea de Sud – Belgia, 23.00 – TVR 1
OPTIMI DE FINALĂ
A. 28 iunie, 1A – 2B, 19.00 – TVR 1
B. 28 iunie, 1C – 2D, 23.00 – TVR 1
C. 29 iunie, 1B – 2A, 19.00 – TVR 1
D. 29 iunie, 1D – 2C, 23.00 – TVR 1
E. 30 iunie, 1E – 2F, 19.00 – TVR 1
F. 30 iunie, 1G – 2H, 23.00 – TVR 1
G. 1 iulie, 1F – 2E, 19.00 – TVR 1
H. 1 iulie, 1H – 2G, 23.00 – TVR 1
SFERTURI DE FINALĂ
A. 4 iulie, Câştigătoare optime E – Căştigătoare optime F, 19.00 – TVR 1
B. 4 iulie, Câştigătoare optime A – Câştigătoare optime B, 23.00 – TVR 1
C. 5 iulie, Câşigătoare optime G – Câştigătoare optime H, 19.00 – TVR 1
D. 5 iulie, Câştigătoare optime C – Câştigătoare optime D, 23.00 – TVR1
SEMIFINALE
A. 8 iulie, Câştigătoare sfert B – Câştigătoare sfert A, 23.00 – TVR 1
B. 9 iulie, Câştigătoare sfert D – Câştigătoare sfert C, 23.00 – TVR 1
FINALA MICĂ
12 iulie, Învinsă semifinală A – Învinsă semifinală B, 23.00 – TVR 1
FINALA
13 iulie, Câştigătoare semifinală A – Câştigătoare semifinală B, 22.00 – TVR 1