Sport

Messi & Compania au facut legea pe Eithad Stadium si Ibrahimovic a fost prins cu 103 km/h dupa ce a dat o bomba de gol

MessiMarti seara am avut parte de cele mai frumoase meciuri ale optimilor de finala Champions League. Barcelona a reusit sa castige pe terenul celei mai ofensive echipe din Europa fara probleme, in timp ce PSG i-a distrus chiar la ei acasa pe nemtii de la Bayer 04 Leverkusen.

In meciul de pe Eithad Stadium Manchester City nu a miscat in fata formatiei antrenata de Tata Martino. Messi si Compania au reusit sa domine clar tot meciul, Barca avand o posesie de 62%. Manchester City nu a reusit sa realizeze mai nimic intr-un meci pe care Barca l-a dominat de la un cap la altul. Este foarte greu sa faci fata unei echipe precum Barca si asta s-a vazut in jocul cetatenilor. Desi este una din cele mai bune echipe cand vine vorba de atac, City nu a reusit in cele 90 de minute sa suteze decat de 4 ori pe spatiul portii catalanilor. City a pus capat unei serii impresionante de 55 meciuri consecutive in care a marcat de fiecare data. Barcelona se dovedeste a fi un adversar greu de doborat asa ca in retur cetatenii vor avea o misiune imposibila, plecand cu un handicap de doua goluri. Messi si Daniel Alves au punctat pentru victoria spaniolilor care sunt acum cu un pas mai aproape de sferturi.

In celalalt meci al serii, PSG a facut legea in deplasarea de la Leverkusen. Si aici sub indrumarea tehnicianului francez, Laurent Blanc, PSG a reusit sa ofere un fotbal de calitate si sa domine clar jocul pana la final. Desi nemtii se asteptau la mai multa presiune din partea favoritiilor lor, Leverkusen a aratat ca o echipa depasita de situatie. Francezii au reusit sa deschida scorul din minutul 3’, prin reusita lui Matuidi. Ibrahimovic a fost si in aceasta seara omul cu spectacolul, el reusind sa marcheze de doua ori. Primul gol a fost o lovitura de pedeapsa pe care Ibra a transformat-o perfect, iar cel de-al doilea a fost o bijuterie de gol direct in vinclul portii aparata de Leno. Ibrahimovic a trimis un sut bomba cu 103 km/h. O bijuterie de gol la care Leno nu a avut replica. Cu doua minute inainte de final, Cabaye a dat lovitura de gratie nemtiilor si a inchis tabela la scorul de 4-0 in favoarea echipei sale.

A fost seara spectacolului adevarat si urmeaza si alte meciuri de prima clasa miercuri. Arsenal primeste vizita celor de la Bayern Munich, in timp ce Atletico Madrid va da piept rossonerilor chiar pe San Siro.