Featured, Sport

Marți, zi cu emoții la Australian Open 2020. Au meciuri Halep, Begu și Monica Niculescu

Simona Halep, locul 3 WTA, şi cap de serie numărul 4, a încheiat cu victorie primul său meci de la Australian Open 2020, primul turneu de Grand Slam al anului și o competiție în care sportiva din România a ajuns până în finală în 2018, atunci când a fost învinsă de Caroline Wozniacki. A fost un meci cu emoții, în prima parte, setul 1 încheindu-se la tie-break. La un moment dat, Simona Halep s-a dezechilibrat și a căzut, solicitând intervenția fizioterapeutului.

Adversara Simonei Halep în turul al doilea de la Australian Open 2020 va fi britanica Harriet Dart, locul 173 WTA, o sportivă venită din calificări. Ea a învins-o, marţi, cu scorul de 2-6, 6-4, 7-6 (6), pe japoneza Misaki Doi, locul 82 WTA, în primul tur al Australian Open.

Harriet Dart are 28 de ani și se va întâlni pentru prima dată pe teren cu Simona Halep.

Simona Halep, primele declarații după victorie
„A fost un meci greu. Știam asta. Am mai jucat una împotriva celeilalte cu câteva luni în urmă şi am câştigat în trei seturi. Eram pregătită să joc cât mai mult posibil. Sunt foarte fericită că am trecut în turul al doilea. Să fii în turul al doiela aici, în Australia, este un sentiment foarte plăcut”, a spus Simona Halep, în aplauzele spectatorilor, care fluturau steagul României.

Ea a explicat ce a făcut diferit în setul al doilea, ceea ce a ajutat-o să obțină ușor victoria, după un prim set dificil: „În setul al doilea mi-am găsit ritmul puţin mai bine, am încercat să o mişc cât mai mult, pentru că în primul set am stat într-un singur colţ. Cred că am fost mai puternică şi am servit destul de bine în setul al doilea”, a explicat Simona Halep la interviul de pe teren.

Întrebată cum se simte, deoarece căzătura din timpul meciului a părut destul de urâtă, iar Simona avea un bandaj la încheietură, Halep a explicat: „Mă doare un pic încheietura mâinii, dar nu mă gândesc la ea acum, vreau să mă recuperez şi să mă răcoresc pentru a fi aptă în vederea meciului din turul al doilea”.

Apoi, Simona și-a adus aminte de o coincidență amuzată, sperând că va fi de bun augur: „Aşa a fost şi în 2018, m-am accidentat tot în primul tur, așa că poate pot să repet (ce s-a întâmplat atunci – n.r.). Nu se știe niciodată, dar deocamdată e o perspectivă prea îndepărtată pentru a mă gândi la ea”, a spus Simona Halep. În 2018, ea a ajuns în finală la Australian Open, dar a fost învinsă de Caroline Wozniacki.

Simona Halep s-a dezechilibrat și a căzut sprijinindu-se în mâna dreaptă în timpul primului meci de la Australian Open 2020 Foto: Guliver/Getty Images
Inevitabil, a fost întrebată și despre revenirea în echipă a antrenorului australian Darren Cahill. „Este un sentiment foarte frumos să-l am din nou în echipă pe Darren. Am o echipă bună şi le mulţumesc pentru că mă susţin în fiecare secundă, şi știți că nu e uşor”, a spus Simona Halep.

Monica Niculescu, locul 129 WTA, venită din calificări, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 5-7, 6-1, 6-0, de jucătoarea franceză Alize Cornet, locul 61 WTA, în primul tur al Australian Open.

Meciul a durat două ore. Monica Niculescu a început bine meciul, a câștigat primul set, dar apoi a avut o cădere și nu a mai putut câștigat decât un singur game în următoarele două seturi.

Niculescu va primi pentru participarea la simplu un premiu de 90.000 de dolari (61.700 de dolari americani) şi 40 puncte WTA.

Dintre cele patru românce care au evoluat pe tabloul principal de simplu, numai Simona Halep, locul 3 WTA, şi Sorana Cîrstea, locul 74 WTA, rămân în competiție pentru turul al doilea.

Simona Halep a defilat în setul al doilea, pe care l-a câștigat rapid cu 6-1, în nici jumătate de oră, în fața americancei Jennifer Brady. Asta, după ce primul set durase o oră și 10 minute.

Și Monica Niculescu a câștigat cu 7-5 primul set în meciul cu franțuzoaica Alize Cornet.

Simona Halep câștigă la tie-break primul set în partida cu americanca Jennifer Brady: 7-6 (7-5).

Irina Begu a fost învinsă de Kiki Bertens în două seturi, 6-1, 6-4. Partida a durat o oră și 17 minute. Begu va primi pentru participarea la simplu un premiu de 90.000 de dolari (61.700 de dolari americani) şi 10 puncte WTA.

Meciul Simona Halep – Jennifer Brady este în continuare foarte strâns, la această oră setul 1 ajungând la tie-break.

A început și partida Monica Niculescu – Alize Cornet, unde scorul este 2-0 pentru româncă în setul 1.

Simona Halep a cerut time-out medical la scorul de 5-6, în primul set. Ea s-a dezechilibrat și a căzut și a cerut intervenția fizioterapeutului, acuzând dureri la mâna dreaptă.

La această oră meciurile Simonei Halep și Irinei Begu sunt în desfășurare.

Irina Begu a pierdut un prim set, cu 1-6, în fața lui Kiki Bertens, care conduce și în al doilea set cu 4-2.

Simona Halep are un ușor avantaj în setul 1, unde o conduce cu 5-4 pe Jennifer Brady.

Și Irina Begu și Monica Niculescu au partide de disputat marți dimineață, după ce luni, Sorana Cîrstea (74 WTA) a produs surpriza și s-a calificat în turul al doilea, eliminând-o pe cehoaica Barbora Strycova (34 WTA)

Simona Halep, 28 de ani, va juca împotriva americancei de 24 de ani Jennifer Brady, locul 49 WTA. Partida de pe arena Margaret Court este prima din sesiunea de seară (ora locală) și începe la ora locală 19.00, adică marți, ora 10:00, ora României.

Simona Halep a mai jucat o singură dată împotriva lui Jennifer Brady, anul trecut, în turul al doilea al Rogers Cup, când românca s-a impus cu greu, la tie-break, cu scorul de 4-6, 7-5, 7-6 (5), după un meci de două ore şi 26 de minute.

Simona Halep a mai jucat doar într-un turneu în acest an, la Adelaide, unde a învins-o pe Ajla Tomljanovic, dar a fost învinsă în sferturile de finală de Aryna Sabalenka (12 WTA) din Belarus.

În ceea ce o privește pe adversara sa de la Australian Open 2020, Jennifer Brady a avut un parcurs excelent la început de an, la Brisbane, unde a trecut de calificări, le-a învins apoi pe Maria Sharapova (3-6, 6-1- 6-7) şi liderul mondial Ashleigh Barty (6-4, 7-6). În sferturile de finală a fost eliminată de Petra Kvitova (8 WTA), scor 4-6, 2-6, scrie digisport.ro.

Monica Niculescu, locul 129 WTA, venită din calificări, va da piept cu jucătoarea franceză Alize Cornet, locul 61 WTA, nu mai devreme de ora 8:00.

Irina-Camelia Begu, locul 104 WTA, va avea o misiune dificilă, pentru că va juca în primul tur cu o adversară redutabilă: olandeza Kiki Bertens, locul 10 WTA şi cap de serie numărul 9. Această întâlnire ar putea începe în jurul orei 9:00, ora României.

Surprize la Australian Open 2020
În afară de eliminarea Barborei Strycova reușită de Sorana Cîrstea, singurele surprize după primul tur sunt eliminarea lui Venus Williams, de către tânăra speranță a tenisului american, Coco Gauff, o sportivă în vârstă de numai 15 ani, a Johannei Konta, nr. 13 WTA, și a lui Sloane Stephens, o sportivă din top 10 la un moment dat, ajunsă acum pe locul 27 WTA.

Şi rusoaica Maria Sharapova, locul 145 WTA, beneficiară a unui wild card, a fost învinsă, marţi, cu scorul de 6-3, 6-4, de croata Donna Vekici, în turul I al Australian Open. Sharapova era pe aceeaşi parte a tabloului cu Simona Halep. În acest moment, Maria Sharapova, fostă numărul 1 WTA, de cinci ori campioană de grand slam, este pe locul 360 WTA după acest eşec şi nu exclude retragerea din competiţii.

Australianca Ajla Tomljanovic, locul 52 WTA, cea pe care Simona Halep a învins-o la Adelaide, a eliminat-o pe letona Anastasija Sevastova, locul 33 WTA şi cap de serie numărul 31, scor 6-1, 6-1, în 67 de minute.

Bianca Andreescu, sportiva de origine română care reprezintă Canada și care a fost una dintre revelațiile tenisului feminin anul trecut, a anunțat că nu participă la Australian Open, nefiind refăcută complet după o accidentare.

australian open , simona halep , monica niculescu , irina begu , alize cornet , kiki bertens , jennifer brady , australian open 2020