LIVETEXT Halep, pulverizată de Cibulkova: Simona a pierdut primul set la zero şi are dureri tot mai mari de spate

După ora 16.20 (Digi Sport), Simona Halep va avea o misiune destul de dificilă în primul meci pe care îl va disputa după eliminarea de la US Open.

6-0 Cibulkova: BREAK! Halep şi-a pierdut serviciul la zero. Setul s-a decis în doar 27 de minute. E pentru a patra oară când Halep pierde un set cu 0-6 în faţa lui Cibulkova! *Halep primeşte îngrijiri medicale pe teren. Are probleme vizibile din cauza durerilor de spate! 5-0 Cibulkova: Alt game pierdut de Halep la zero! 4-0 Cibulkova: BREAK! Simona şi-a pierdut serviciul la zero. 3-0 Cibulkova: Egalitate până la 40, apoi slovaca şi-a făcut serviciul la deuce#3. 2-0 Cibulkova: BREAK! Dominik s-a impus pe serviciul lui Halep la 15. 1-0 Cibulkova: Slovaca şi-a făcut serviciul la 30. *A început meciul. Serveşte Cibulkova.UPDATE 17.42 – Meciul dintre Siniakova şi Garcia s-a terminat cu victoria lui Siniakova, după trei seturi în care ultimele două s-au decis la tie-break. Halep – Cibulkova va începe la ora 18.00.  UPDATE 16.35 – Meciul Garcia – Siniakova a intrat în setul trei, aşa că duelul Halep – Cibulkova va începe după ora 17.15. Simona Halep e favorita numărul 1 la Wuhan, însă a avut ghinionul de a fi nevoită să-şi înceapă parcursul în China cu un meci ce se anunţă extrem de solicitant. În primul rând, dacă Halep n-a mai jucat de la 28 august, de când a fost învinsă de Kaia Kanepi în turul I de la US Open, Dominik Cibulkova (31 WTA) are şase meciuri disputate cât românca a stat pe tuşă. La US Open, sportiva de 31 de ani a avansat până în optimi, acolo unde a fost bătută de Keys (18 WTA). După acest eşec, Cibulkova a stat doar două săptămâni, înainte de a reveni pe teren la Tokio, acolo unde a jucat două partide cu Hibino şi cu Osaka. Inclusiv la Wuhan, Dominik are deja un meci bifat, cel câştigat cu Monica Niculescu (82 WTA) în turul I. Cibulkova nu doar că are mai multe meciuri în picioare, dar se poate lăuda şi cu un bilanţ favorabil în confruntările cu Halep (4-2)  căreia i-a administrat, de-a lungul carierei, trei seturi de 6-0! *2016 Turneul Campioanelor: 6-3, 7-5 Cibulkova *2016 Madrid: 6-2, 6-4 Halep *2014 Australian Open: 6-3, 6-0 Cibulkova *2013 Indian Wells: 7-5, 7-6 Cibulkova *2012 Bruxelles: 0-6, 6-4, 6-3 Halep *2011 ‘S-Hertogenbosch: 6-3, 6-0 Cibulkova