Liga Campionilor. Real Madrid, prima echipă care marchează 1.000 de goluri în cupele europene

Real Madrid a început în forţă noua ediţie a Ligii Campionilor, gruparea de pe Santiago Bernabeu câştigând cu 5-1 în faţa elveţienilor de la FC Basel, rezultat în urma căruia a devenit prima echipă care marchează 1.000 de goluri în cupele europene.

liga-campionilor-real-madrid-prima-echipa-care-marcheaza-1-000-de-goluri-in-cupele-europene-275776

Autorul golului prin care deţinătoarea trofeului a stabilit un alt record al istoriei sale este Karim Benzema, care a închis tabela în minutul 79 al meciului cu Basel.

Real îşi asigurase victoria încă din prima repriză, la finalul căreia conducea deja cu 4-1. Echipa lui Carlo Ancelotti a deschis scorul graţie autogolului lui Suchy, pentru ca vedetele Gareth Bale, Cristiano Ronaldo şi James Rodriguez să înscrie în decurs de numai şapte minute şi să ofere un avantaj liniştitor spaniolilor.

Campioana Elveţiei a reuşit golul de onoare în minutul 38, prin paraguayanul Derlis Gonzalez, care a impresionat la debutul său în Liga Campionilor, în ciuda înfrângerii categorice suferite de Basel.

În celălalt meci din grupa B, Ludogorets Razgrad, echipa care a eliminat Steaua în playoff-ul competiţiei, a fost foarte aproape să producă surpriza serii pe Anfield, împotriva lui Liverpool, însă englezii s-au impus în cele din urmă cu 2-1

Bulgarii, la care Cosmin Moţi a fost integralist, au rezistat 82 de minute pe terenul „cormoranilor”, având şi o bară la 0-0, dar o greşeală a fostului dinamovist i-a permis lui Balotelli să deschidă scorul, cu primul său gol în tricoul lui Liverpool.

Într-un final absolut nebun, Dani Abalo a egalat pentru Ludogorets în primul minut de prelungiri, dar bucuria campioanei Bulgariei a durat doar două minute, pentru că Gerrard a transformat sigur un penalty acordat uşor de arbitrul întâlnirii şi a adus victoria englezilor la revenirea în Liga Campionilor.

Start ratat pentru finalista ediţiei trecute

Dacă deţinătoarea trofeului nu a avut emoţii în prima etapă, finalista ediţiei trecute, Atletico Madrid, a început cu stângul, campioana Spaniei fiind învinsă surprinzător în Grecia de Olympiakos Pireu, scor 2-3.

Gazdele au început tare partida de pe Georgios Karaiskakis şi conduceau deja cu 2-0 după o jumătate de oră de joc, prin golurile reuşite de Masuaku şi Afellay. Atletico a redus din diferenţă înainte de pauză, prin Mandzukic, însă diferenţa de două goluri a fost refăcută de Mitroglu în minutul 73.

În ciuda asediului din final, echipa antrenată de Diego Simeone nu a reuşit decât să reducă proporţiile înfrângerii, francezul Griezmann stabilind rezultatul final în minutul 86.

Tot în grupa A, Juventus a obţinut o victorie aşteptată în faţa suedezilor de la Malmo, scor 2-0, ambele goluri ale torinezilor fiind înscrise de Carlos Tevez.

Pentru atacantul argentinian au fost primele reuşite în Liga Campionilor după mai mult de cinci ani, ultimul gol al „Apaşului” în această competiţie fiind marcat în aprilie 2009.

Borussia câştigă clar cu Arsenal

În grupa D, finalista din 2013, Borussia Dortmund, a câştigat cu 2-0 pe teren propriu în faţa lui Arsenal, la capătul unui meci controlat autoritar de vicecampioana Germaniei. Italianul Ciro Immobile, cu primul său gol de la transferul de la Torino, şi Aubameyang au punctat pentru echipa lui Jurgen Klopp, care se anunţă deja marea favorită a grupei, în condiţiile în care Galatasaray şi Anderlecht au încheiat la egalitate, scor 1-1, la Istanbul.

În grupa C, Monaco a revenit în Liga Campionilor cu un succes, 1-0 cu Leverkusen, în timp ce Zenit St. Petersburg s-a impus cu 2-0 în meciul din deplasare cu Benfica, finalista ultimelor două ediţii din Europa League jucând aproape tot meciul în inferioritate numerică, după eliminarea portarului Artur.