Lewis Hamilton

Lewis Hamilton, nervos pe propria echipă. Vezi de ce

Lewis Hamilton a cedat primul loc în clasamentul Formulei 1 după ce s-a clasat pe locul 5 în Marele Premiu al Turciei.

Max Verstappen a încheiat cursa din Istanbul pe locul 2, în urma lui Valtteri Bottas, și este noul lider cu 6 puncte avans față de campionul mondial cu 6 etape rămase de disputat.

Dar diferența putea fi mult mai mică dacă team-ul Mercedes nu ar fi luat o decizie bizară cu 8 tururi înainte de final.

Pilotul britanic a fost chemat la boxe pentru a schimba pneurile și a ratat un eventual loc 3, ceea ar fi însemnat ca Verstappen să aibă doar un punct în fața lui.

Lewis Hamilton putea încheia cursa pe podium

Iar Lewis Hamilton nu și-a ascuns frustrarea nici pe intercomunicație, nici la finalul cursei când le-a cerut celor de la standuri să-l lase în pace.

Iar el a avut motive întemeiate să fie furios deoarece a luat startul din poziția a 11-a, iar după primele 9 tururi era deja pe locul 7 în condițiile în care a plouat mărunt la Istanbul.

A reușit cel mai bun timp pe trei tururi consecutive și a ajuns pe 6, iar după al 15-lea tur era deja pe 5.

A urmat un duel aprig cu Sergio Perez, coechipierul lui Max Verstappen de la Red Bull, cu un moment culminant în turul 34 când mexicanul a rezistat cu brio asalturilor lui Hamilton.

A fost apoi chemat la boxe, dar Hamilton a refuzat să treacă pe pneuri intermediare.

”Ar fi bine să intri la schimb”, a fost mesajul de la pitstop.

”Nu sunt sigur, cred că mai bine rămân pe circuit”, a venit răspunsul lui Hamilton, care ajunge pe 3 după Bottas și Verstappen, după ce Leclerc a ieșit pe 4 de la boxe.

Dar cu 8 tururi înainte de final, Hamilton face în sfârșit schimbul de pneuri și iese pe 5, pierzând secunde prețioase.

”La naiba, de ce am cedat atâtea locuri? Pe ce poziție ies? V-am zis că nu e bine!”, s-a enervat imediat Lewis Hamilton.

”Cred că nu trebuia să intru, trebuia să rămân pe pistă. Trebuia să-mi ascult instinctul. Așa că acum sunt supărat pe mine că nu am mers pe intuiție.

Am văzut că Esteban Ocon a terminat cursa fără să schimbe pneurile. Dar nu ai de unde să știi, poate trebuia să intru mai devreme”, a declarat apoi campionul mondial en-titre.