Sport, Stiri

Larisa Iordache, MEDALIE DE ARGINT la Campionatul Mondial de gimnastică

Românca Larisa Iordache a câştigat medalia de argint la sol, la Campionatul Mondial de gimnastică din China.

larisa_39151000

Gimnasta Larisa Iordache a obținut nota 14.800 la sol, după ce a executat un exercițiu foarte greu, notat cu 6.3 la dificultate. Medalia de aur la sol a fost cucerită de Simone Biles (SUA), cu 15,333 puncte, indubitabil eroina acestor campionate mondiale, cu 4 medalii de aur şi una de argint (la sărituri), din 6 posibile, ceea ce poate fi o idee despre modul în care a fost gândit şi este concretizat noul cod de punctaj, axat pe acrobatică şi mai puţin pe elementele gimnice şi pe prezentarea artistică.

Bronzul a fost adjudecat de rusoaica Aliya Mustafina, cu 14,733 puncte, ea reuşind această performanţă din postura de ultimă concurentă, dovadă că i-a revenit stăpânirea de sine.

8. Claudia Fragapane (Marea Britanie) – 13,100

La finala la bârnă a concursului special pe aparate din cadrul Campionatelor Mondiale de gimnastică artistică de la Nanning (China), românca Larisa Iordache a ocupat locul 5, cu 14,066 puncte. Cea care s-a clasat pe primul loc a fost sportiva americană Simone Biles, care se află la a 3-a medalie de aur la această ediţie.

Larisa Iordache a mai obţinut o medalie de argint în cadrul campionatului, dar la proba de individual compus. Rezultatul este unul deosebit, în condiţiile în care nicio gimnastă din ţară nu a mai urcat pe podiumul mondial al acestei probe din 2007. În acel an, la Stuttgart, Steliana Nistor termina în spatele unei alte americance, Shawn Johnson. Acum, Larisa a încheiat concursul după Simone Biles.