Lara Gut Behrami
Sport

Lara Gut Behrami a devenit campioană olimpică și a scris istorie! Medaliata cu aur e soție de fotbalist și a jucat într-un film

Lara Gut Behrami (30 de ani) a câștigat medalia de aur în proba feminină de schi Super G de la Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing.

Campioană mondială în 2021 în cadrul aceleiași probe, Lara Gut Behrami a câștigat primul titlu olimpic la Beijing, după ce a încheiat cursa într-o oră 13 minute și 51 de secunde.
Lara Behrami a câștigat titlul olimpic și a scris istorie

Larai a devenit și primul sportiv, indiferent de gen, din istoria Elveției care reușește să triumfe la Jocurile Olimpice în proba de schi Super G, scrie Eurosport.

După câștigarea titlului olimpic, Lara Behrami a recunoscut că a avut mari emoții în finalul cursei.

”Îmi place Super G-ul, mi-am spus că nu este un traseu diferit de multele pe care le-am schiat înainte. Eram atât de precipitată, la final, pentru că nu știam dacă o să fiu depășită.

Încerc să mă bucur, dar cred că o să mai am nevoie de câteva zile pentru a înțelege ce se întâmplă cu adevărat”, a declarat Lara-Gut Behrami.