Featured, Sport

Jaqueline Cristian Pas cu pas, spre calificări

Jucătoarea româncă de tenis Jaqueline Cristian își continuă forma bună din startul acestui an.

Jaqueline Cristian, venită din calificări, a acces în optimi la turneul de categorie WTA International de la Lyon, după ce a învins-o, luni, cu scorul de 6-2, 6-0, pe Priscilla Hon, locul 129 WTA.

Cristian s-a impus după o oră şi 15 minute, iar în optimi la Lyon românca va evolua cu învingătoarea din meciul disputat de campioana Australian Open, Sofia Kenin, şi rusoaica Vitalia Diatcenko, locul 107 WTA.

Jaqueline Cristian şi-a asigurat un premiu de 2.903 euro şi 48 de puncte WTA. După atingerea acestei faze la Lyon, ea ocupă deja locul 162 WTA, în clasamentul LIVE, cea mai bună clasare din carieră. Românca a urcat astfel 12 locuri.

Jaqueline Cristian a devenit mai cunoscută printre fanii tenisului, după ce a reușit o victorie de senzație la Fed Cup, la înfruntarea dintre România și Rusia.

Și Irina Bara, locul 168 WTA, venită din calificări, a învins-o, cu scorul de 6-3, 7-6 (2), 6-4, pe jucătoarea Timea Babos din Ungaria, locul 99 WTA, în primul tur al turneului de categorie WTA International de la Lyon. Irina va evolua cu rusoaica Daria Kasatkina, locul 73 WTA şi cap de serie numărul 7, sau cu franţuzoaica Pauline Parmentier, locul 147 WTA.