Jaqueline Cristian
Sport

Jaqueline Cristian, invinsa in finala turneului de la Linz

Jaqueline Cristian a pierdut finala turneului de la Linz, Austria. Românca a fost foarte aproape de a triumfa în prima finală din carieră, dar din păcate, a cedat în fața americancei Allison Riske cu 6-2, 2-6, 5-7.

Jucătoarea în vârstă de 23 de ani s-a calificat în ultima fază a competiției după ce Simona Halep s-a retras, în urma unei accidentări. Astfel, partida nu s-a mai disputat.

Jaqueline Cristian, o nouă speranță a tenisului În urma calificării în finală, Cristian a urcat 26 de poziții în ierarhia mondială, până pe locul 74, iar Halep două poziții, până pe 20.

Pentru Jaqueline Cristian a fost prima finală din carieră.

Peste 400.000 de dolari a câștigat frumoasa sportivă în cariera sa, doar din tenis. De-a lungul carierei sale, Cristian a bifat victorii împotriva unor nume sonore din circuit, precum Jelena Ostapenko, Svetlana Kuznetsova, Tamara Zidansek și Ajla Tomljanovic.