Sport

Irina Begu salveaza onoarea Romaniei la tenis: victorie uriaşă la Madrid

Daca Simona Halep a  avut o perioada mai nefasta si a fost eliminata din primul tur, Irina Begu s-a calificat în sferturile turneului de tenis de la Madrid, fiind la cea mai bună performanța din cariera sa, la turneul patronat de Ion Țiriac. Românca, locul 37 WTA, a trecut în turul trei de cehoaica Barbora Zahlavova Strycova, locul 23 WTA, scor 6-4, 6-4, după o partidă care a durat o oră și jumatate.

Primul set a fost unul echilibrat, cele doua jucătoare mergand cap la cap pana la scorul de 4-4, cand Begu a făcut break și a servit pentru castigarea setului. În al doilea set, romanca a început bine și a condus cu 2-0, dar cehoaica a egalat. În cele din urma, Begu a reusit sa caștige cu 6-4, după ce în ultimul game a salvat și 3 mingi consecutive de break. Potrivit celor de la gsp.ro, în sferturi, Begu va juca împotriva Petrei Kvitova, locul 4 WTA.