Sport

Irina Begu a razbunat-o pe Simona Halep

Irina Begu a răzbunat-o pe Simona Halep, după ce aceasta din urma a suferit ieri un esec neasteptat care a socat lumea intreaga. Simona Halep a fost eliminata surprinzator de la Roland Garros, inca din turul al doilea al turneului unde anul trecut a jucat finala cu Maria Sharapova. In compensatie, Irina Begu s-a calificat în turul trei de la Roland Garros, după ce a trecut de sportiva croată Ana Konjuh, poziția 94 în ierarhia mondială, scor 6-2, 6-0. Jucătoarea din România s-a impus clar în fața adversarei sale și dacă în primul set croata i-a luat două game-uri, în cel de-al doilea aceasta n-a mai avut nici o șansă.
Irina-Begu
Românca va juca în următoarea fază a competiției împotriva jucătoarei de Cehia, Petra Kvitova, locul 4 WTA.
Begu s-a impus în faţa croatei de 17 ani după un meci care a durat o oră şi patru minute. Anterior, sportiva română a mai ajuns doar până în turul 2 la Roland Garros, în 2011 şi 2012. Cel mai bun rezultat al ei la un turneu de Grand Slam a fost calificarea în optimile de finală ale Australian Open, în acest an.

Calificarea în turul al treilea este recompensată la Roland Garros cu un premiu de 85.000 de euro şi cu 130 de puncte WTA.