ligii campionilor

În optimile ligii campionilor, la handbal feminin, iată cine este ca și calificată în sferturi

SCM Râmnicu Vâlcea și CSM București s-au întâlnit sâmbătă, în prima manșă a optimilor Ligii Campionilor la handbal feminin.

Tigroaicele au câștigat în deplasare cu 24-33 (12-13) și au prima șansă pentru calificarea în sferturile de finală ale ligii campionilor.

Vâlcencele au făcut o primă parte de meci mai bună, conducând cu unu-două goluri până la jumătatea primei reprize. La 9-9, CSM a trecut în avantaj și a intrat la vestiare cu un gol în plus (12-13).

Tigroaicele au câștigat în deplasare cu 24-33 (12-13) și au prima șansă pentru calificarea în sferturile de finală.

Partea a doua a fost dominată de oaspete, care s-au desprins spre final și la 8 goluri (22-30), adjudecându-și în cele din urmă partida cu scorul de 24-33, ce le dă dreptul să se considere favorite certe la calificarea în sferturile de finală.

Returul se joacă sâmbăta viitoare la București.