Featured, Sport

Halep s-a izbit de alt obstacol, tocmai când zicea că a trecut greul

Simona Halep s-a calificat joi seara în semifinalele turneului de la Dubai după ce a învins-o pe puternica jucătoare din Belarus Aryna Sabalenka (13 WTA), scor 3 – 6, 6 – 2, 6 – 2. După ce a pierdut primul set, Halep a intrat în control, profitând și de greșelile adversarei.

Primul set: Cu un serviciul și retururi foarte agresive, Sabalenka s-a desprins la 4-2 după ce a făcut primul break al partidei, dar Simona i-a întors-o imediat cu un re-break. „Minunea” n-a ținut însă mult: Halep și-a pierdut iar serviciul, iar jucătoarea din Belarus a profitat și a închis rapid prima manșă pe propriul serviciu. Primul set s-a terminat după 27 de minute, 6-3 pentru Sabalenka.

Setul doi: Simona a început mai bine, cu un break în deschidere, reușit la a treia încercare. A venit re-break-ul Arynei imediat. Un adevărat festival al break-urilor însă: românca a mai făcut unul și s-a desprins la 4-1. Halep a închis apoi setul doi tot cu un break.

Setul 3: Jucătoarea româncă a început bine și în decisiv, reușind primul break al manșei și desprinzându-se apoi la 4-1. A închis apoi meciul tot pe serviciul adversarei.

„Cred că am fost un pic mai puternică în setul al doilea, am găsit ritmul. Este întodeauna greu să joci împotriva ei pentru că este foarte puternică şi loveşte mingea foarte, foarte tare. Tot ce pot să fac este să joc mai repede, să fiu mai rapidă pe teren şi să dau tot ce am ca să câştig. Este întotdeauna greu împotriva ei, pentru că e un pic mai înaltă decât mine şi are multă forţă. A trebuit doar să blochez unele mingi şi să iau iniţiativa deschizând terenul. Este adevărat că oriunde merg am susţinere, dar îmi place să joc la Dubai şi sunt fericită că pot juca semifinale din nou şi să evoluez iar în faţa acestui public. Vă mulţumesc tuturor că aţi venit! (n.r. – despre Jennifer Brady, următoarea adversară) Am jucat la Melbourne, aşa că nu e cu mult timp în urmă. Dar fiecare turneu este altă provocare, mâine va fi o altă zi, o nouă adversară şi trebuie să mă concentrez pe ea, nimic altceva”, a declarat Halep, la interviul de pe teren.

În semifinalele de la Dubai, Simona Halep se va duela vineri cu americanca Jennifer Brady (52 WTA), pe care românca a reușit să o învingă anul acesta în primul tur la Australian Open, scor 7-6 (5), 6 -1. Jennifer Brady a eliminat-o la Dubai în sferturi pe spaniola Garbine Muguruza, scor 6-7(5), 6-3, 6-4.

În cealaltă semifinală se vor înfrunta croata Petra Martic (15 WTA) și kazaha Elena Rybakina (19 WTA).

Până la această partidă, Halep și Sabalenka se mai întâlniseră de trei ori. Simona s-a impus în primele două meciuri, în 2018, la Shenzhen și Cincinnati, dar jucătoarea din Belarus a obținut anul acesta o victorie categorică la turneul de la Adelaide, 6-4, 6-2.