Simona Halep, locul 3 WTA, fericita după victoria de la Miami. Iată ce a declarat

Simona Halep, locul 3 WTA, a învins-o, luni, cu scorul de 6-3, 6-3, pe americanca Venus Williams, locul 43 WTA, calificându-se în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami. De asemenea, ea se află pentru a 270-a săptămână consectivă în Top 10 WTA.

”Este impresionant. Sunt fericită că pot reuși aceste lucruri. Munca pe care am depus-o mă răsplătește. Mă bucur mult că pot juca tenis”, a spus Halep, la interviul acordat pe teren.

A fost a șaptea întâlnire între Simona Halep și Venus Williams. Românca le-a câștigat pe ultimele 4, fără set pierdut, și a trecut pentru prima oară în avantaj la acest capitol, 4-3.

”Ea nu renunță niciodată și trebuie să fiu acolo la fiecare minge. Am făcut asta bine azi. Știam că trebuie sa joc mai rapid. E întotdeauna o plăcere să joc împotriva surorilor Williams”, a mai spus Simona Halep.

Venus a intrat pe teren cu mâna, umărul şi genunchiul drepte bandajate şi cu o precară condiţie fizică. Şi Halep a avut un pansament la genunchiul stâng, semn că mai resimte dureri după accidentarea de duminică, din meciul cu Polona Hercog.

„Ambalată” în acest fel, americanca a arătat mari dificultăţi în a se deplasa în primele ghemuri ale partidei. În plus, ea abordat şi o tactică neaşteptată, cu mingi liftate, care s-a dovedit a fi falimentară. În câteva minute, Halep a făcut 3-0, cu două break-uri.

Venus a mai renunţat la mingile înălţate şi a continuat jucând ceea ce ştie, să dea tare, aproape din orice poziţie. Şi cu ajutorul Simonei Halep, care a făcut un ghem slab de serviciu, şi cu serviciul ei mai precis, mai apăsat şi mai plasat, Williams a strâns scorul la 2-3.

Meciul a continuat în coordonatele unui clasic Venus Williams – Simona Halep din ultimii ani. Americanca a pus câteva puncte în dreptul ei şi multe în dreptul româncei. Din când în când, Halep a punctat la spectacol, cu câte o lovitură frumos poziţionată pe marginile terenului. Williams a mai luat un ghem, la 2-4, care a îngrijorat-o un pic pe jucătoarea din Constanţa, ce a decis că are nevoie de sfaturile lui Daniel Dobre. Cu următoarele două ghemuri câştigate la rând, între care un break la final, Simona Halep a câştigat setul cu 6-3, după 33 de minute.

Setul al doilea a fost câştigat cu acelaşi scor de Simona Halep, dar jocul a fost mai echilibrat. Ea a rupt echilibrul cu un break la 2-1, apoi l-a păstrat până la final, punând capăt meciului cu alt 6-3, după o oră şi 13 minute.

Jucătoarea română preia, astfel, conducerea în partidele directe cu Venus Williams. Anterior, românca a câştigat clar şi ultimele trei confruntări. Ultima lor partidă avusese loc în turul al treilea al AusOpen, din acest an, când Halep a câştigat cu scorul de 6-2, 6-3.

Simona Halep s-a impus în meciul din optimile de finală ale turneului de la Roma, din 2015, cu scorul de 6-2, 6-1, şi în cel din optimile de finală ale turneului de la Montreal, de anul trecut, cu 6-2, 6-2.

La Miami, Halep va evolua în turul următor cu cu învingătoarea dintre chinezoaicele Yafan Wang, locul 50 WTA, şi Qiang Wang, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 18.

Calificarea în sferturi este recompensată cu un premiu de 182.000 de dolari şi cu 215 puncte WTA.

Anul trecut, Simona Halep a ajuns până în turul al treilea la competiţia din Florida, când a fost învinsă de poloneza Agnieszka Radwanska, scor 3-6, 6-2, 6-3. Jucătoarea română a obţinut cel mai bun rezultat la Miami în 2015, când a fost eliminată în semifinale de Serena Williams.