Golul lui Stanciu transformă Steaua în favorită la calificarea în playoff-ul Ligii Campionilor

Steaua a remizat cu Sparta Praga, scor 1-1, în deplasare și roş-albaştrii devin favoriţi pentru calificarea în play-off-ul Champions League.

Cehii au deschis scorul prin Sural în minutul 35, după un corner iar Nicuşor Stanciu a restabilit egalitate în minutul 75, după ce a executat excelent o lovitură liberă de la marginea careului.

Laurenţiu Reghecampf, antrenorul Stelei a declarat la final că rezultatul este unul bun, dar nu unul la care Steaua să se considere deja calificată. Totodată, acesta a făcut un apel la suporterii vicecampioanei în vederea returului ce se va disputa pe Naţional Arena, miercurea viitoare, pe 3 august, de la 20:45.

„Mai este un meci şi trebuie să fim mult mai concentraţi. Să fim mai buni la fazele fixe. Eu cred totuşi că astăzi am făcut un meci bun. Am lucrat la mai multe lucruri, trebuia să găsim un sistem prin care să îi blocăm.

Este normal ca adversarul să aibă moral după ce primeşti un gol din fază fixă. Le-am spuis înainte de meci că sunt foarte periculoşi pe contraatac. Este alt nivel. Avem jucători tineri care nu ştiu ce înseamnă Champions League şi a trebuit să găsim sistemul potrivit pentru aceste două meciuri.

Sper să avem un stadion plin pe Naţional Arena pentru că este un meci foarte important. Dacă ne calificăm vom fi deja în grupele Europa League şi este foarte important pentru noi.

Tudorie a fost titular şi din cauza accidentării lui Adi Popa, dar şi a incidentului cu Hamroun. Am fost forţaţi să schimbăm.

Trebuie să avem deocamdată încredere în jucătotorii pe care îi avem la dispoziţie”, a declarat Laurenţiu Reghecampf, imediat după meci.