Sport, Stiri

Germanii nu iarta nimic!

Hamburg, victorioasa in Finala Champions League la handbal

Finala Champions League la handbalFinala Champions League la handbal masculin a avut nevoie de doua reprize de prelungiri pentru a-si stabili echipa castigatoare, in meciul dintre Barcelona si HSV Hamburg. Formatia germana a castigat cu scorul de 30-29 si a cucerit primul trofeu din istoria clubului, dupa ce in urma cu 2 ani a jucat doar finala mica a acestei imense competitii inter-cluburi. Dupa 24-24 la capatul a 60 de minute, a fost nevoie de prelungiri, iar acolo Hamburg a fost mai eficienta si s-a impus cu scorul de 30-29, cucerind astfel primul trofeu Champions League din istoria clubului. Portarul Bitter a fost magnific si a contribuit extraordinar la acest succes, el aparand doua ocazii mari ale catalanilor la 29-30, in ultimele secunde ale jocului.

Formatia poloneza Vive Kielce si-a adjudecat finala mica, dupa un final de meci nebun contra fostei campioane THW Kiel.