George Pușcaș

George Pușcaș a fost eliminat în minutul 77 din meciul cu Armenia

George Pușcaș a fost eliminat în minutul 77 al meciului Armenia – România 3-2, pentru o intrare brutală asupra fundașului Andre Calisir.

Deși avea deja cartonaș galben, atacantul lui Reading a faultat dur, cu talpa direct pe pieptul adversarului, la mijlocul terenului, unde jocul nu o impunea, și a fost eliminat direct de arbitru.

Cum arată ”victima” lui George Pușcaș, după intrarea ”horror” a atacantului român
A doua zi după meci, Federația Armeană de Fotbal a publicat, pe contul oficial de Twitter, o imagine cu ”victima” lui George Pușcaș, Andre Calisir. Fundașul legitimat la Apollon Smyrnis, din prima ligă a Greciei, are pieptul tăiat de crampoanele ghetei atacantului român.

”Victorie obținută cu sânge și sudoare. Pieptul lui Andre Calisir după intrarea teribilă… Totuși, chiar și după asta, a continuat să lupte până la final cu zâmbetul pe buze, ca de obicei”, au scris armenii pe Twitter.

Eliminarea lui George Pușcaș nu a produs daune doar adversarului, ci și naționalei României. Atacantul lui Reading a părăsit terenul la 2-1 pentru ”tricolori”, iar în inferioritate numerică selecționata lui Mirel Rădoi a suferit și mai mult decât o făcuse până în acel minut 77, a încasat două goluri și a pierdut jocul.