Ligii Națiunilor se va disputa între Franța și Spania

Finala Ligii Națiunilor se va disputa între Franța și Spania. Campioana mondială a eliminat Belgia după o partidă spectacol

Finala Ligii Națiunilor se va disputa între Spania și Franța, după ce naţionala de fotbal a Hexagonului, campioana mondială en titre, a învins joi seara echipa Belgiei cu scorul de 3-2 (0-2), la Torino, în a doua semifinală a competiției, la capătul unei partide cu spectaculoase răsturnări de situație.

Belgia, liderul clasamentului FIFA în ultimii trei ani, a condus cu 2-0, prin golurile marcate în finalul primei reprize de Yannick Carrasco (37) şi Romelu Lukaku (40). Lukaku a ajuns astfel la 68 de goluri marcate în 101 de partide jucate în tricoul Belgiei, relatează Agerpres.

„Les Bleus” au reuşit însă egalarea în a doua repriză în decurs de mai puţin de zece minute, graţie golurilor reuşite de Karim Benzema (62), dintr-o poziţie aproape imposibilă, şi Kylian Mbappe (69 – penalty), după un fault comis de Youri Tielemans asupra lui Antoine Griezmann.

După ce, în urma consultării sistemului VAR, Belgiei i-a fost anulat un gol marcat de Lukaku (pentru ofsaid) în min. 87, victoria echipei antrenate de Didier Deschamps a fost adusă de Theo Hernandez (min. 90), cu un şut imparabil din marginea careului, la centrarea lui Benjamin Pavard, respinsă nefericit de Toby Alderweireld.

Belgia a mai avut o ocazie mare prin De Bruyne (4), în timp ce francezii au ratat prin Griezmann (58) şi Tchouameni (77), iar Paul Pogba a avut o bară (90), din lovitură liberă, chiar înaintea golului.

Duminică, la Milano, în finală, Franţa va înfrunta Spania, care a învins-o, miercuri, în prima semifinală, pe campioana europeană, Italia, cu 2-1, la Milano.

În finala mică se vor întâlni Italia şi Belgia, tot duminică.

Aceasta este a doua ediție a Ligii Națiunilor. Prima ediţie a noii competiții UEFA, care se desfășoară din doi în doi ani, a fost câștigată de Portugalia în 2019.