FCSB, umilintă pe Arena Natională, in fata copiilor lui Hagi

FCSB s-a făcut, din nou, de râs în fața Viitorului! După celebra umilință istorică, 2-5, în Ghencea, echipa lui Gigi Becali a pierdut din nou cu Viitorul, pe propriul teren, pe Arena Națională.

Viitorul a deschis scorul după doar 16 minute, prin Calcan. FCSB a egalat prin Florinel Coman, transferat de la Viitorul. Ianis Hagi a închis tabela în minutul 66, din penalti.

min. 15, 0-1: Ianis Hagi l-a deschis pe partea dreaptă pe Calcan, care a pătruns în careu şi a şutat din unghi, de la aproximativ zece metri, marcând pe deasupra lui Bălgrădean;

min. 40, 1-1: Cojocaru a ieşit neinspirat la o minge trimisă în adâncime de un jucător de la FCSB, iar Coman, talonat de doi adversari, a împins mingea în poartă pe sub portarul Viitorului;

min. 65, 1-2: Benzar l-a faultat pe Houri în marginea careului, scăpat spre poartă după o nouă bună pasă a lui Hagi. Fiul lui Gheorghe Hagi a transformat lovitura de la 11 metri dictată de arbitrul Radu Petrescu;

Au evoluat următoarele echipe:

FCSB: Bălgrădean – Benzar, Cristea, Bălaşa, Morais – Filip, Nedelcu (Fl. Matei ’46) – Moruţan (Rusescu 75), Tănase, Coman – Hora (Gnohere ’66). Antrenor Mihai Teja;

FC Viitorul: Cojocaru – Mladen (Boboc ’35), Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Houri, Băluţă, Vînă – Calcan (Artean ’62), Hagi, Drăguş (Rivaldinho ’56). Antrenor Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Bălaşa ’17, Filip ’50, Benzar ’64, Coman ’76 / Mladen ’30, Artean ’88, Vînă ’88.

Arbitri: Radu Petrescu – Alexandru Cerei şi Ciprian Florin Danşa – Marian Barbu;

Observatori: Liviu Ciubotariu şi Eduard Alexandru.

În urma acestui rezultat. clasamentul play-off-ului este următorul: 1. CFR Cluj – 30 de puncte, 2. CSU Craiova – 26, 3. FCSB – 25, 4. FC Viitorul – 22, 5. Astra Giurgiu – 21, 6. Sepsi – 19.