FCSB și FC Botoșani au aflat cu cine vor juca în turul 2 al Europa League
Featured, Sport

Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar al Europa League a avut loc astăzi, la Nyon. FCSB și FC Botoșani sunt reprezentantele României în această fază a competiției.

Backa Topola – FCSB și FC Botoșani – KF Shkendija, în turul 2 preliminar al Europa League
FCSB se va duela cu sârbii de la FK TSC Backa Topola, în deplasare.

FC Botoșani o va înfrunta, acasă, pe KF Shkendija, formație din Macedonia de Nord.

Meciurile din această fază a competiției sunt programate pentru 17 septembrie, într-o manșă unică. În caz de egalitate la finalul celor 90 de minute, se vor disputa prelungiri și lovituri de departajare.

Djurgården (SWE) – Europa (GIB)
Flora Tallinn (EST) – KR Reykjavík (ISL)
Sileks (MKD) – Drita (KOS)
Astana (KAZ) – Budućnost Podgorica (MNE)
Ararat-Armenia (ARM) – Fola Esch (LUX)
Connah’s Quay Nomads (WAL) – Dinamo Tbilisi (GEO)
Ruta non-campioanelor:

Hammarby (SWE) – Lech (POL)
Kaysar Kyzylorda (KAZ) – APOEL (CYP)
Nõmme Kalju (EST) / Mura (SVN) – AGF Aarhus (DEN)
Maccabi Haifa (ISR) / Željezničar (BIH) – Kairat Almaty (KAZ)
Locomotive Tbilisi (GEO) – Dynamo Moskva (RUS)
Neftçi (AZE) – Galatasaray (TUR)
B36 Tórshavn (FRO) – TNS (WAL)
Coleraine (NIR) – Motherwell (SCO)
IFK Göteborg (SWE) – Copenhagen (DEN)
Bačka Topola (SRB) – FCSB (ROU)
Teuta (ALB) – Granada (ESP)
OFI Crete (GRE) – Apollon Limassol (CYP)
Progrès (LUX) – Willem II (NED)
Viking (NOR) – Aberdeen (SCO)
Bala (WAL) – Standard Liège (BEL)
Sfintul Gheorghe Suruceni (MDA) – Partizan (SRB)
CSKA-Sofia (BUL) – BATE Borisov (BLR)
Botoşani (ROU) – Shkëndija (MKD)
Lokomotiv Plovdiv (BUL) – Tottenham (ENG)
Renova (MKD) – Hajduk Split (CRO)
Olimpija Ljubljana (SVN) – Zrinjski (BIH)
Kukës (ALB) – Wolfsburg (GER)
Dunajská Streda (SVK) – Jablonec (CZE)
Piast Gliwice (POL) – Hartberg (AUT)
Osijek (CRO) – Basel (SUI)
Shamrock Rovers (IRL) – AC Milan (ITA)
Hibernians (MLT) – Fehérvár (HUN)
Bodø/Glimt (NOR) – Žalgiris Vilnius (LTU)
Înaintea tragerii la sorți, UEFA a hotărât să împartă cele 72 de echipe participante de pe ruta non-campioanelor în 12 mini-grupe, fiecare conținând trei capi de serie și trei non-capi de serie.

Tragerea la sorți pentru turul 2 preliminar al Europa League. FCSB și FC Botoșani au rămas fiecare cu trei posibile adversare
FCSB este cap de serie și a fost repartizată în grupa 4. Posibilele adversare ale formației antrenate de Toni Petrea sunt OFI Crete (Grecia), KF Teuta (Albania) și FK TSC Backa Topola (Serbia).

FC Botoșani nu este cap serie și se află în grupa 6. Moldovenii vor întâlni una dintre următoarele echipe: BATE Borisov (Belarus), KF Skhendija (Macedonia), FK Partizan Belgrad (Serbia). Formația lui Marius Croitoru a scăpat de adversarii cu nume mai sonore, precum AC Milan, Tottenham sau Rangers.

Urnele pentru stabilirea meciurilor din turul 2 preliminar al Europa League

Tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar al Europa League este programată marți
Marți, 1 septembrie, de la ora 14:00, este programată și tragerea la sorți pentru turul 3 preliminar al Europa League.

Dacă FCSB și FC Botoșani trebuie să treacă de turul 2 mai întâi, CFR Cluj este deja calificată în această fază, după ce a fost eliminată din Champions League de Dinamo Zagreb, scor 1-1 (5-6, după loviturile de departajare).